Němci začínají brát bezpečnost do vlastních rukou. Přibývá domobran

6. 2. 2016 13:50

Němci přestávají po silvestrovských útocích důvěřovat policii, že dokáže zajistit jejich bezpečnost. Proto v německých městech vznikají skupiny „občanské obrany“. I když počet jejich členů zpočátku dosahoval tisíců, zřejmě s ohledem na nedostatek času se hlídek v ulicích účastní výrazně méně lidí. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Němci začínají brát bezpečnost do vlastních rukou. Přibývá domobran
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německo, jak jej možná neznáte

„Někdo obtěžoval moji slečnu přímo v centru města. Volala na policii, nikdo ale nepřijel,“ posteskl si veřejnoprávní televizi ZDF asi pětadvacetiletý mladík a dodal: „Tak jsme se rozhodli založit vlastní hlídku.“ Televize pak vysílá záběr, jak spolu se svým kamarádem procházejí centrem města. Sledují, „jestli se někde neděje nějaké bezpráví“.

„Především chceme chránit ženy před násilím a udělat z města znovu bezpečné místo,“ prohlašuje. Ten samý cíl stojí za vznikem skupin, které se v německých městech objevily po šoku ze silvestrovské noci, kdy migranti po tisících osahávali a okrádali stovky německých žen.

V Kolíně mají domobrany stovky členů

Například jen v Kolíně nad Rýnem, kde bylo násilí nejhorší, fungují přinejmenším tři skupiny domobrany s několika stovkami členů, které mají za cíl udržovat ve městě pořádek.

Do některých se může přidat každý, jiné jsou jen na pozvání. Některé se prý profilují jako příznivci krajní pravice, jiné jako politicky neutrální.

Bezpečnost v ulicích prý nijak nezvýší

U většiny hlídek údajně platí, co řekl médiím kriminolog Christian Preiffer: „Tyto skupiny obvykle nenadělají příliš škody, ale taky nijak nezvýší bezpečnost v ulicích. Navíc z nich po nějaké době odpadne většina lidí, protože ti, kdo pracují, nemají na takové věci čas.“

Za pravdu mu prý dává krátká historie takzvané Düsseldorfské iniciativy, k níž se na internetu přidalo na 10 tisíc lidí, aby „chránili ženy v ulicích“. Na poslední nedělní hlídce se ale sešlo jen pár desítek lidí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtěli upálit děti! Šokující fakta a VIDEA po útoku davu na synagogu ve Švédsku

20:40 Chtěli upálit děti! Šokující fakta a VIDEA po útoku davu na synagogu ve Švédsku

Napětí ve světě po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že přesune americkou ambasádu v Iz…