Německá Evropa. Dělají si, co chtějí. Bude z toho velký průšvih, varuje Ilona Švihlíková

06.10.2016 16:34

Ekonomka Ilona Švihlíková vystoupila v pořadu ČT2 Silné souvislosti Jana Pokorného. Řeč byla o Německu. „Německo vnímám jako zemi, která směřuje k hegemonii v rámci EU. A to považuji za velmi nezdravé," podotkla.

Německá Evropa. Dělají si, co chtějí. Bude z toho velký průšvih, varuje Ilona Švihlíková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

„Jestli bude Evropská unie potřebovat nějakou silnější mocnost, bylo by patrné, že jsme ve velké krizi. Evropská unie by měla stát na společném konsenzu a na budování společné ekonomiky,“ uvedla ekonomka Ilona Švihlíková k tomu, zda Evropa potřebuje nějakého silného lídra. „Komu by pak taková země odpovídala? Čí zájmy by hájila? Kvůli tomu snad Evropská unie nevznikala,“ dodala.

Podle Švihlíkové nemůžeme mít rozhodně stejný národní zájem jako osmdesátimilionová země. „Je to patrné na tom, že se Evropská unie dostala do multiplikace krizí. A Velká Británie reagovala velmi intenzivně,“ podotkla.

Celý pořad najdete ZDE.

„Česká ekonomika je sice mnohem menší než ta německá, ale to neznamená, že by měla být podřadná. Naše vazba na Německo je extrémně silná, a to není dobře. To je známka extrémní zranitelnosti. V případě šoků to pak ekonomika výrazně odskáče,“ zmiňuje také Švihlíková.

Následovalo mimo jiné i téma vlivu amerických voleb na Německo. „Nejsem si jistá tou tezí, že by americké volby, ať už dopadnou jakkoliv, vedly k nějakému většímu izolacionismu. V případě Hillary Clintonové  bezesporu ne. Pochybuji, že by se Spojené státy vzdaly hegemonního dozoru nad Evropskou unií,“ řekla k problému Švihlíková. 

Podle jejího názoru jsme jednoznačně v německé Evropě. „Podíváme-li se na dokumenty, které byly v poslední době přijaty, tak byly přijaty s německými představami,“ dodala Švihlíková. A stejně tak to prý je, i když se podíváme do Řecka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…