Německý policista: Rvou se Turci a Kurdové, Iráčané a Libanonci. Chodí v tlupách, takže velká rvačka je raz dva

16.08.2017 12:25

Respektovaný německý magazín Focus dnes přináší rozhovor s ředitelem prestižního Kriminologického výzkumného ústavu v Dolním Sasku Thomasem Bliesenerem, který potvrzuje nárůst násilnosti mezi přistěhovaleckými skupinami.

Německý policista: Rvou se Turci a Kurdové, Iráčané a Libanonci. Chodí v tlupách, takže velká rvačka je raz dva
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlíci tvoří fronty na autobusy

V posledních dnech došlo v Drážďanech a v Göttingen k hromadným násilným střetům mezi syrskými a libyjskými přistěhovalci, ale Bliesener odmítá, že by snad bylo možné hovořit o všeobecném nárůstu rvaček. „Žádné takové statistiky k dispozici nemáme. Bezpečně však víme, že se zvýšil počet rvaček mezi různými etnickými skupinami. V důsledku migrační krize do Německa přišlo mnoho přistěhovalců a ti si své konflikty přinesli s sebou.“

Zkušený německý kriminalista konstatuje, že stará nepřátelství mezi jednotlivými etnickými skupinami ze zemí Blízkého východu se do jisté míry přesunula do Německa. „Rvačky na politických demonstracích či mezi fotbalovými fanoušky se samozřejmě týkají i rodilých Němců. Tady ovšem hovoříme o rvačkách na etnickém základu a s ohledem na dlouhodobou nevraživost. Například mezi Turky a Kurdy či mezi Libanonci a Iráčany.“

Celý rozhovor v němčině najdete ZDE.

Jedním z hlavních faktorů vzájemné nevraživosti mezi přistěhovalci je podle Bliesenera fakt, že již v uprchlických táborech žijí ve skupinkách odděleně. „Přistěhovalci jsou zvyklí se pohybovat ve větších skupinkách. Často tedy stačí velmi málo a z osobního sporu mezi dvěma osobami se stává hromadný konflikt. Klíčovým aspektem jsou obecně napjaté vztahy, které již panovaly mezi oběma skupinami u nich doma. Eskalaci způsobuje i fakt, že většina těch lidí zde není dobrovolně. Trpěli a jsou daleko od domova.“

Úspěšné zvládnutí hromadných rvaček mezi odlišnými etnickými skupinami dle Bliesenera se nijak neliší od běžných konfliktů mezi fotbalovými fanoušky. „Vždy pomáhá, když policie ví, kdo je šéfem dané skupiny. Policie tak může některé případné budoucí konflikty řešit s předstihem a adresně. Často také pomáhá určitá dávka humoru, která může zabránit dalšímu vyhrocení sporu, jenž započal jen jako banální výměna slov.“

Jak doplňuje redakce magazínu Focus, za první čtvrtletí letošního roku došlo na základě informací Spolkové kriminální policie k 64 700 případům porušení zákona, do kterého byl zapojen aspoň jeden cizinec. Došlo tak k mírnému poklesu v porovnání s přibližně 66 000 případy spáchaných trestných činů, ke kterým došlo v posledním čtvrtletí loňského roku. „Nejvíce se na těchto statistikách podílejí Alžířané, Maročané a přistěhovalci z afrických zemí, jako jsou Gambie, Nigérie nebo Somálsko,“ uzavírá Focus.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…