Nepříjemný pohled pro Čechy. Přehled zdražování

14.01.2024 5:00 | Analýza

Potraviny v loňském roce nezdražovaly jako jediné a Češi výrazně chudli také kvůli růstu energií a nákladům na bydlení. Ceny nájemného v loňském roce meziročně vzrostly o 7,1 %, elektřiny o 43,1 %, zemního plynu o 30,9 %, vodného o 16,3 %, stočného o 28,3 %, tuhých paliv o 26,0 % a tepla a teplé vody o 37,1 %, přičemž zdražování pokračovalo i na konci roku. Právě v posledním čtvrtletí roku výrazněji vyletěly ceny oblečení, obuvi, ubytování i stravování. Jinde v EU však takové problémy většinou neřeší. Srovnání Česka s ostatními státy sedmadvacítky vyznívá hrozivě.

Nepříjemný pohled pro Čechy. Přehled zdražování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Anketa

Jste pro zrušení koruny a zavedení eura v ČR?

94%
hlasovalo: 57853 lidí
Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že v meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny ve 4. čtvrtletí 2023 o 0,4 procentního bodu méně než ve 3. čtvrtletí loňského roku, což však znamená, že se stále u nás zdražovalo meziročně o 7,6 %.

V posledním čtvrtletí roku poklesly ceny u rekreace a kultury, potravin a nealkoholických nápojů a u bydlení, avšak výrazně zdražovalo oblečení s obuví, ubytování a stravování.

Nejčastějším tématem bylo v loňském roce zdražování potravin, jelikož to je něco, co každý Čech viděl v obchodech už na první pohled. Když se podíváme na jednotlivé potraviny, tak v posledním kvartále loňského roku se zvýšily o 3 % meziročně ceny pekárenských výrobků a obilovin, ovoce zdražilo o 8,2 % a zelenina o 16,6 %. Například brambory jsou dražší až 34,3 %. Klesla však naopak cena masa o 1,5 %, mléka, sýrů a vajec o 7 % a cena cukru poklesla o 15,7 %.

Namísto potravin však Češi chudli nejvíce jinde. Nejvíce totiž meziročně rostly ceny u bydlení. Například elektřina zdražila o 144,6 %, ceny nájemného z bytu vzrostly o 7,5 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 6,2 %, vodného o 16,3 %, stočného o 26,9 %, tuhých paliv o 0,3 %, tepla a teplé vody o 26,4 % a k poklesu cen došlo akorát u zemního plynu, který zlevnil o 3 %.



Zdroj: ČSÚ

Pokračoval sice také pokles cen pohonných hmot a olejů, avšak již jen o 6,5 %, kdežto ještě ve 3. čtvrtletí 2023 pokles byl až o 12,4 %. Cena benzínu Natural 95 byla v prosinci podle ČSÚ 36,32 Kč/litr a cena nafty 36,83 Kč/litr.

Zvýšit se měly naopak ceny u alkoholu a tabáku. Tabákové výrobky podražily o 6,9 %, ceny piva vzrostly o 7,3 %, vína o 4,1 % a lihovin o 2,7 %.

Navyšování cen se nazastavilo ani v dalších aspektech života. Zdražilo stravování (až 8,5 %) či ceny ubytovacích služeb, které stouply o 11,9 %. Ceny rekreačních a kulturních služeb stouply o 8,6 % a o 9,7 % se prodražily i dovolené.

U oblečení pak statistici zjistili zdražení o 7,4 % a nemálo se vyhouply rovněž cenovky u obuvi, jež podražila o 6,3 procenta. A o peníze snadno přišel i ten, kdo vybavoval byt. Ceny nábytku a bytového zařízení vzrostly o 2,3 % a spotřebního zboží pro domácnost o 4,5 %.

Co nejvíc zdražilo v loňském roce?

Anketa

Líbil se vám novoroční projev prezidenta Petra Pavla?

4%
35%
hlasovalo: 39689 lidí
Jak byl na tom loňský rok z celkového pohledu? Průměrná míra inflace v roce 2023 dosáhla 10,7 %, což bylo o 4,4 % méně než v roce 2022. Snižování cenové hladiny v tomto případě způsobil zejména pokles cen pohonných hmot, ale jinde si již Češi většinou připlatili.

ČSÚ uvádí, že vývoj inflace v roce 2023 byl ovlivněn zejména růstem cen v oddílech bydlení a u potravin a nealkoholických nápojů. V rámci bydlení se zvýšily ceny nájemného o 7,1 %, elektřiny o 43,1 %, zemního plynu o 30,9 %, vodného o 16,3 %, stočného o 28,3 %, tuhých paliv o 26,0 % a tepla a teplé vody o 37,1 %. Náklady vlastnického bydlení pak byly vyšší o 2,8 %.



Zdroj: ČSÚ

U potravin pak vzrostly ceny pekárenských výrobků a obilovin o 13,6 %, z toho ceny chleba o 13,9 %. Ceny sýrů a tvarohů byly vyšší o 8,9 %, polotučného trvanlivého mléka o 1,5 %, jogurtů o 8,9 %. Ceny cukru vzrostly o 33,6 % a nealkoholických nápojů o 13,2. Ceny ovoce se zvýšily o 11,0 %, zeleniny o 21,5 a ceny masa byly vyšší o 7,7 % a i vejce zdražily o 22,2 %. Zlevnilo naopak máslo, a to o 18,1 %.

Málokde se zdražovalo tak jako v Česku

Nepříjemnou zprávou pro obyvatel České republiky je také ta, že u nás ceny rostly daleko výraznějším tempem než ve většině evropských státu. Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) vykazuje pokles z listopadových 8 procent na prosincových 7,6 %. Právě v listopadu byla tato hodnota nejhorší ze všech 27 členských zemí Evropské unie a naopak nejlépe na tom byla Belgie, kde ceny klesly o 0,4 procenta. A byť do údajů z Česka zasáhlo ovlivnění skrze úsporný tarif, vysoký růst cen nad unijním průměrem byl znatelný již po několik předchozích měsíců a – byť bychom nepatřili na úplný vrchol – stále bychom se zařadili mezi země EU s nejvyšším růstem cen.


Zdroj: Eurostat

Ze zemí platících eurem na tom pak bylo nejhůře Slovensko, které vykázalo meziroční růst indexu cen dle HICP v prosinci o 6,6 %. Nejnižší byla meziroční změna HICP v prosinci v Belgii a Itálii (shodně 0,5 %) a sousední Německo zaznamenalo meziročně změnu HICP o 3,8 %.

Zdroj: ČSÚ

Zdroj: Eurostat

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Neschopná vláda, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 14.01.2024 13:05:17
Je třeba zdůraznit a určit viníka. Je to současná vláda národní demolice. Výmluvy na válku na Ukrajině neberu. Ostatní země přece tak řeší válku a ceny jsou tam levnější než u nás. Je známo, že naše země patří v Evropě k největším vývozcům energií, přesto jsou u nás nejdražší. Proč? Zřejmě zase lumpárna této vlády. Vinu na současném marasmu může jedině současná vláda a premiér Petr Fiala.

|  10 |  0

Další články z rubriky

2005. Magda Vášáryová zažila trapas. Prostě nevěděla

18:15 2005. Magda Vášáryová zažila trapas. Prostě nevěděla

Povolební vyjádření herečky a diplomatky Magdy Vášáryové o tom, že vítěznou stranu Směr-SD volila i …