Nezdařený puč může vést k upevnění Erdoganovy moci, míní experti

16.07.2016 20:58

Nezdařený noční pokus části turecké armády svrhnout režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana povede podle expertů k posílení jeho autoritářského způsobu vlády. Podle poslance a sociologa Ivana Gabala bude mít nezdařený puč rozhodně velmi tvrdé dopady. K změně podle něj dojde i ve vztazích mezi Tureckem a EU.

Nezdařený puč může vést k upevnění Erdoganovy moci, míní experti
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal

„Vše nasvědčuje tomu, že se situace vyhoupne na druhou stranu, že dojde k odvetě, vychýlení k autoritářskému režimu, nikoli k dialogu,“ řekl ČTK. V noci podle něj vyhřezla hluboká vnitřní krize, ve které se země nachází již několik let. Místo hledání kompromisu mezi částmi společnosti nyní nastoupí posilování Erdoganovy vlády.

Turecko je přitom ve svém regionu jednou z mála zemí s vnitřními demokratickými institucemi, což zmiňuje i dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem ohledně zmírnění dopadů migrační krize. „Obsahuje silné parametry vnitřní demokracie,“ upozornil Gabal. Přes tíhnutí k autoritářství podle něj Turecko potřebuje udržet vyváženou pozici k EU a pomoct s uprchlíky, což se ale může změnit. Gabal přitom připomenul nedávnou změnu ve vztazích Ankary a Moskvy.

Do komplikací se dostanou jednání mezi EU a Tureckem také podle Jakuba Šoka z think-tanku Evropské hodnoty. Edogan se zřejmě pokusí o změnu vlády na prezidentský model, dále bude usilovat o co největší moc, míní. Odmítl spekulace, že by nezdařený puč prezident sám zorganizoval. „Je nepravděpodobné, že by se dobrovolně přihlásilo tolik lidí,“ poznamenal s tím, že pučistům bude zřejmě hrozit trest smrti. Je podle něj nicméně možné, že vláda o chystaném převratu tušila, ale nechala ho v chodu kvůli pozdější odvetě.

Pokus o převrat si vyžádal nejméně 161 mrtvých a 1440 zraněných. Prezidentský úřad vyzval občany, aby zůstali v ulicích, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Zadrženo bylo celkem 2839 pučistů, kteří údajně pocházejí hlavně z řad armádního letectva, četnictva a některých členů tankových divizí. Erdogan i prozatímní náčelník generálního štábu Ümit Dündar slíbili čistku v „paralelních strukturách“ armády. Odstranit je z ní podle nich třeba příznivce duchovního Fetullaha Gülena, kterého turecký prezident označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval.

Právě v souvislosti s nezdařeným pučem a kvůli údajnému napojení na Gülena odvolala dnes nejvyšší soudní kontrolní rada 2745 soudců. Odejít muselo také pět členů samotné rady, která má mimo jiné vliv na složení části turecké obdoby ústavního soudu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20letému výročí vstupu Česka do EU…