Nízká volební účast zkreslila výsledky předvolebních odhadů

27.05.2014 18:12

Na rozdílu výsledků evropských voleb a předvolebních průzkumů podpory stran se podle analytiků, které dnes oslovila ČTK, podepsala hlavně rekordně nízká volební účast. Ředitel STEM Jan Tuček upozornil navíc na to, že jeho agentura poslední průzkum k eurovolbám zpracovávala měsíc před jejich konáním.

Nízká volební účast zkreslila výsledky předvolebních odhadů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto

„Je za tím extrémně nízká volební účast, která byla prakticky poloviční v porovnání s deklarovanou," uvedl k rozdílům Jan Červenka z CVVM, který zpracovával průzkumy zjišťující voličské preference stran k evropským volbám. „Kvůli nízké volební účasti jsou výsledky voleb velmi subtilní a pár tisíc hlasů s procenty velmi zamává," podotkl Tuček.

Předvolební průzkumy STEM i CVVM dávaly naději na mnohem lepší výsledek vládnímu hnutí ANO a sociálním demokratům. Možnost, že by TOP 09 mohla skončit před ČSSD, nepředjímaly. Průzkum společností Herzmann a Data Collect zase podceňoval zisk lidovců a přecenil možnosti Úsvitu, přiznal Jan Herzmann. Svobodní se na rozdíl od skutečnosti přes pětiprocentní hranici nedostali ani v jednom z průzkumů.

Část rozdílu, hlavně pokud jde o podhodnocení výsledku mimoparlamentních stran v průzkumech CVVM, padá podle Červenky na vrub metody použité v průzkumu, tedy použití otevřené otázky bez nabídky kandidujících stran. „Hlavní problém je ale v té volební účasti a v tom, že my neumíme předem říct, jak velká část a kterých voličů k volbám přijde," uvedl Červenka.

Letos podle něj k eurovolbám přišli patrně hlavně ti voliči, pro které je EU z nějakého důvodu velmi významným tématem. Vydělali na tom zřejmě TOP 09 a Svobodní, zatímco pro voliče levicových stran i politicky neukotveného ANO nepředstavovaly eurovolby žádný zvláštní podnět k mobilizaci. „Proto tito voliči zůstali z velké části doma, ačkoli v průzkumech avizovali, že volit půjdou," dodal Červenka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…