Novinář Kmenta píše, proč prý Babiš potřebuje Benešovou. Přišli za Bradáčovou, ale ta nechtěla...

18.04.2019 21:41

Novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta se ve svém příspěvku na facebooku rozepsal o plánované změně na postu ministra spravedlnosti, na který se k 30. dubnu rozhodl rezignovat současný ministr Jan Kněžínek (za ANO). Kmenta ve svém příspěvku tvrdí, že novou ministryní tohoto resortu se stane Marie Benešová především za účelem ochrany premiéra Andreje Babiše (ANO). „Teď už nejde jen o Čapí hnízdo. Jde o nezávislost justice a o zachování ústavních principů v České republice,“ hřímá varovně Kmenta.

Novinář Kmenta píše, proč prý Babiš potřebuje Benešovou. Přišli za Bradáčovou, ale ta nechtěla...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kmenta, český investigativní novinář

Anketa

Je dobře, že Jaromír Jágr jede se Zemanem do Číny?

hlasovalo: 8511 lidí
„Výměna na postu ministra spravedlnosti je poslední šance Andreje Babiše, aby přežil ve funkci premiéra. Pokud ho státní zástupce pošle k soudu, nebude předsedou vlády ani minutu,“ míní Kmenta a změnu v resortu spravedlnosti vidí jakožto Babišův důležitý tah: „Proto došlo na rezignaci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Proto se jeho role ujímá žena na špinavou práci Marie Benešová.“

„Nová šéfka resortu Marie Benešová bude mít jediný úkol: dostat premiéra z problémů, které mu hrozí z trestního stíhání v kauze dotačního podvodu kolem výstavby Čapího hnízda. Benešová tak nebude – v pravém slova smyslu – ministryní spravedlnosti, nýbrž ministryní pro vyřešení kauzy Čapí hnízdo,“ odkrývá možné důvody jmenování Benešové ministryní Kmenta.

A přidává teorii, jak to Benešová udělá: „Jedině silou. Nejspíš se bude snažit vyměnit lidi na nejvyšších postech státního zastupitelství. Jako první jsou v ohrožení vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman,“ tvrdí Kmenta a vyjasňuje, proč by to mohlo Babišovi pomoci: „Případ Čapího hnízda totiž řeší už jen státní zástupce. Neboť policie případ ukončila a poslala žalobci s návrhem na obžalobu. Klíč je tedy v ovládnutí resortu justice. Ohrožený politik totiž potřebuje mít účinnější páku na státní zástupce.“

Dále Kmenta píše, že se Babišovi podle důvěryhodných informací nelíbilo, že ve věci Čapího hnízdo není v jeho prospěch aktivní „jeho“ pražské Vrchní státní zastupitelství: „Kontroly, které byly poslány na státního zástupce Jaroslava Šarocha, který řeší Čapí hnízdo, nebyly účinné. A Lenka Bradáčová prý víc udělat nechtěla.“

A proto dle Kmenty přichází Marie Benešová. „Buď z pozice ministryně dotlačí stávající vedení státních zastupitelství k ‚aktivním opatřením‘, aby se Babiš a jeho rodina nedostali k soudu. Nebo Benešová udělá takové personální změny, které to vyřeší za Bradáčovou,“ píše.

Kmenta též poukázal, že je do výměny zapleten zřejmě i prezident Miloš Zeman: „Šílené na tom je, že Babiš kvůli tomu musel uzavřít dohodu s prezidentem Milošem Zemanem. Marie Benešová totiž není Babišova, ale Zemanova ‚odbornice na justici‘.“ A znovu varuje: „Jestli se tedy začne naplňovat tento černý scénář, půjde o největší zásah do nezávislosti justiční moci od listopadu 1989.“

„Babišovi a Zemanovi je to evidentně úplně jedno. Jsou zvyklí ohýbat realitu i zákony a vlastně i celý systém. Tihle dva zobchodují cokoli,“ hřímá Kmenta závěrem. A prý: „Teď už nejde jen o Čapí hnízdo. Jde o nezávislost justice a o zachování ústavních principů v České republice.“

 

Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

Překvapivá je Kněžínkova rezignace také podle Unie státních zástupců a podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Svého případného odvolání, před kterým varují někteří zástupci opozice, se Pavel Zeman nebojí, řekl České televizi. Státní zastupitelství podle něj funguje dobře a pod jeho vedením prokázalo, že všem měří stejným metrem. „Přestože mě vláda může odvolat na návrh ministra takzvaně bez důvodu, tak si dokážu těžko představit, že by to v současné době snad udělali. To by postrádalo nějaký trošku demokratický prvek,“ podotkl Pavel Zeman.

Benešová už Ministerstvo spravedlnosti v minulosti krátce vedla, a to jako členka úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Byla také poslankyní za ČSSD a místopředsedkyní strany. Výrazně na sebe upozornila, když označila svou nástupkyni na postu nejvyšší státní zástupkyně Renatu Veseckou a další představitele justice za „justiční mafii“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …