Merkelová má problém. Němci jsou v otázce uprchlíků v Evropě sami, shrnuje Palata

27.11.2015 7:55

Němci jsou už v otázce uprchlíků sami, přiznává titulek v dnešní Mladé frontě Dnes v článku, jehož autorem je Luboš Palata. Ten připomíná, že postoji německé kancléřky Angely Merkelové k uprchlíkům bylo dosud nejbližší Švédsko. I to ale oznámilo výrazné omezení přijímání žadatelů o azyl a přitvrzení své doposud velice vstřícné politiky vůči uprchlíkům.

Merkelová má problém. Němci jsou v otázce uprchlíků v Evropě sami, shrnuje Palata
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

„Mrzí mě to, ale Švédsko není nadále schopno přijímat žadatele o azyl v takové míře, v jaké to činilo dosud. Prostě už dál nemůžeme. Situace je neudržitelná,“ cituje Palata slova švédského premiéra Stefana Löfvena. V rozhodnutí nepřijímat mimo evropské kvóty další uprchlíky ho nepřesvědčili ani Zelení, kteří tvoří součást vládní koalice.

Švédsko, které má necelých deset milionů obyvatel, se totiž bude muset vyrovnat s přijetím 190 tisíc žadatelů o azyl.

Merkelová tvrdí, že uzavření hranic problém neřeší

A tak poslední zemí, jež v Evropě zůstává uprchlíkům stále zcela otevřená, zůstává Německo. Kancléřka ve svém středečním projevu před Bundestagem opět odmítla příliv uprchlíků ukončit. „Pouhé uzavření (hranic) náš problém neřeší,“ uvedla Merkelová, podle níž chce být Německo příkladem v integraci už téměř milionu migrantů, kteří do Spolkové republiky přišli. „Nabízíme všem uprchlíkům jazykové a integrační kurzy a snažíme se jim zajistit praxi ve firmách,“ uvedla kancléřka s tím, že na oplátku od uprchlíků očekává, že přijmou naše hodnoty a že se aktivně budou snažit integrovat.

Jenže dodala, že Německo samo nemůže situaci zvládnout. A varovala, že když další státy Německu nepomohou, může dojít i ke zrušení Schengenu.

Německý ministr vnitra s Merkelovou nesouhlasí

Kancléřka tím z německého rozhodnutí přijmout ve velkém utečence zkouší udělat model celoevropský. „Ovšem s podobně malou nadějí na úspěch, jako je třeba ta, že po Německu odstaví své jaderné elektrárny atomová velmoc Francie,“ přiznává Palata.

Nicméně proti Merkelové se včera opět vymezil její ministr vnitra Thomas de Maiziére. Ten v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard prohlásil, že EU si musí stanovit maximální „roční kvótu“ uprchlíků, které je schopna přijmout, a lidi nad toto množství odmítat.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

10:30 „Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

V podcastu Reinvent The Money promluvil známý americký politolog, profesor Mearsheimer. Jeho slova o…