Občanské iniciativy se obrací na vládu. Poslaly dopisy Sobotkovi a Dienstbierovi

14.12.2014 9:51

Občanské iniciativy Vraťte nám stát a Veřejnost proti korupci se v otevřeném dopise obrátily na premiéra Bohuslava Sobotku a předsedu Legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera (oba ČSSD). Na oba činitele apelují, aby nebyl přijat zákon o státním zastupitelství tak, jak to navrhuje ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Zákon má prý hned čtyři zásadní vady.

Občanské iniciativy se obrací na vládu. Poslaly dopisy Sobotkovi a Dienstbierovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o rozpočtu na rok 2015

Občanské iniciativy mají za to, že připravovaný zákon je fakticky v rozporu s vládním prohlášením. V něm se totiž kabinet zavazuje, že v maximální možné míře uvolní vyšetřovatele kauz z moci politiků. Nový zákon však podle autorů otevřeného dopisu postupuje přesně opačně.

„Ministr spravedlnosti by podle návrhu mohl téměř volně vykonávat veškerá personální rozhodnutí v systému státního zastupitelství a nemusel by respektovat výsledky výběrových řízení. To z ministra spravedlnosti činí de facto hlavu státního zastupitelství a vytváří prostor pro ovlivňování vyšetřování korupčních kauz dle zájmu vlády," stojí v dopise.

A to není jediný problém zákona. Nový protikorupční útvar státního zastupitelství, s jehož vznikem zákon počítá, by měl tak širokou působnost, že by byl zahlcen prací a rychlost řešení kauz by se tak ještě více zpomalila. Nejvyšší státní zastupitelství a vrchní státní zastupitelství už by navíc nemohla vykonávat dozor nad vyšetřováním nejzávažnějších korupčních kauz.

K dovršení všeho zlého by navíc existovala pro ministra spravedlnosti možnost vstupovat do živých kauz pod záminkou, aby bylo možné průběžně upravovat legislativu v oblasti trestního práva. Autoři dopisu mají za to, že je to velmi špatný nápad, protože informace nezbytné pro zákonodárce lze získat i jinou cestou. „Pro koncepční a legislativní činnost může vláda využívat každoroční podrobné zprávy o činnosti Nejvyššího státní zastupitelství," upozorňují autoři dopisu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…