Obrovská aféra, o které se v ČR nepíše, odkrývá respektovaný novinář

23.01.2017 14:02

Komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka se na serveru E15.cz zamyslel nad tím, kde vzal ministr financí Andrej Babiš (ANO) peníze.

Obrovská aféra, o které se v ČR nepíše, odkrývá respektovaný novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Všímá si Babišova výroku, že by zrušil daň z dividend. „Novinář Motejlek to glosoval slovy, že Babiš chce zase jednou vytáhnout z Agrofertu nezdaněné peníze. Současně na protikorupční policii došlo anonymní udání, že Babiš jako majitel Agrofertu svými transakcemi poškodil firmu,“ podotkl Pečinka a vzpomíná na rok 2012, kdy Agrofert vydal dluhopisy asi za tři miliardy korun a Babiš jako fyzická osoba jich postupně odkoupil za 1,5 miliardy, protože nepodléhaly zdanění. 

Původní text ZDE.

„Když se ho na to v lednu 2017 zeptali novináři z Deníku a Hospodářských novin, sdělil jim, jaké měl v tomto období příjmy a výdaje. To byl výrok, který by každému jinému politikovi zlomil vaz. Analytička serveru Echo24 šla do Sněmovny, kde je možné nahlédnout do majetkových přiznání politiků. Z prostého porovnání příjmů a výdajů, které uvedl Babiš v obou rozhovorech, jí vyšlo, že ministr financí nemohl v roce 2013 nakoupit dluhopisy Agrofertu za 1,252 miliardy korun,“ konstatuje Pečinka. Babiš si totiž oficiálně vydělal jen 1,1 miliardy. Rozdíl tak činí 152 milionů. „A to nebereme v úvahu životní náklady,“ podotkl Pečinka.

„Na tiskové konferenci koncem týdne Babiš najednou odvolal údaje, které sdělil Deníku a HN, a své příjmy z Agrofertu záhadně navýšil. Kdyby to udělal kdokoli jiný, už se po jeho stopách vydá finanční úřad. Sám Babiš totiž prosadil zákon o prokazování původu majetku. To by ovšem v čele finančního úřadu nesměl stát člověk, jehož závratná kariéra je spjata právě s Babišem. Jestlipak tím příběh končí, nebo začíná?“ ptá se následně komentátor a poukazuje na to, že o celé aféře zatím prakticky nikdo nepíše. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…