Otřesná lednová statistika: Počet bankrotů vzrostl o třetinu

03.02.2013 18:39

Počet vyhlášených osobních bankrotů v Česku v lednu stoupl na 1695 případů, což bylo o 399 více než v prosinci 2012. Je to druhý nejvyšší počet od ledna 2008, tedy za dobu existence institutu osobního bankrotu. Více jich bylo jen loni v říjnu. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Otřesná lednová statistika: Počet bankrotů vzrostl o třetinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Počet návrhů na osobní bankrot se naopak v lednu o deset případů snížil na 1862. "Očekáváme, že počet osobních bankrotů se sice bude i nadále zvyšovat, ale tempo růstu se zpomalí," uvedla analytička CRIF - Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Nejvíce se bankrotuje v Karlovarském kraji

V lednu bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno ve Středočeském kraji s 257 případy, dále v Ústeckém s 219 a v Moravskoslezském kraji s 206 případy. Nejméně osobních bankrotů vykázaly v lednu kraje Vysočina (41) a Jihočeský (55).

V přepočtu připadlo na 10.000 obyvatel za posledních 12 měsíců 16,5 osobního bankrotu, o rok dříve to bylo 11,6. Nejrozšířenější jsou osobní bankroty v tomto ohledu v Karlovarském kraji, kde na 10.000 obyvatel připadá téměř 40 případů. V Ústeckém kraji to bylo necelých 28 osobních bankrotů a v Královéhradeckém 26.

Praha, přestože vykázala druhý nejvýraznější meziroční růst počtu osobních bankrotů, si udržela pozici kraje s nejnižším počtem osobních bankrotů na 10.000 obyvatel, konkrétně 6,3. Hned za ní se umístil kraj Vysočina s 8,6 osobního bankrotu. Také ten ale vykázal nadprůměrné meziroční tempo růstu počtu osobních bankrotů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…