Pane Halíku, to se vám asi nepovedlo: Podívejte se, kde všude s Vámi nesouhlasí

14.01.2015 8:04

Teolog a katolický kněz Tomáš Halík vyvolal „odsouzením“ karikatur francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo bouřlivou reakci. Proti jeho slovům se ve středečním tisku vymezuje pestrá paleta osobností a nezahálí ani internet.

Pane Halíku, to se vám asi nepovedlo: Podívejte se, kde všude s Vámi nesouhlasí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík

Lidové noviny, které včera Halíkův komentář k tvorbě Charlie Hebdo otiskly a který reflektovaly i ParlamentníListy.cz, dnes na stejném místě dávají prostor polemice s teologovými slovy. Proti Halíkovým tezím se tak například vymezil překladatel a bývalý velvyslanec Michael Žantovský. „Když se prezident Hollande prohlašuje za Charlieho, nemá tím nejspíše na mysli, že si s oblibou listuje v Charlie Hebdo, či že se dokonce po nocích sám pokouší o nestydaté malůvky, nýbrž potřebu se identifikovat s oběťmi útoku, který byl namířen nejen proti jednomu satirickému časopisu, ale proti naší civilizaci jako takové. Stejně reagovaly miliony lidí ve Francii a celé Evropě, bez ohledu na své politické názory či kulturní vkus. Říká se tomu empatie a je politováníhodné, že se tentokrát Tomáši Halíkovi vyhnula,“ má jasno Žantovský.

Pochopení pro Halíkova slova nemá ani Linda Kopecká, bývalá poradkyně místopředsedy vlády pro evropské záležitosti. „Ve Francii leželi karikaturisté Charlie Hebdo v žaludku úplně všem napříč politickým spektrem, soudili se s nimi představitelé řady náboženských organizací, stěžoval si na ně syn bývalého prezidenta Jean Sarkozy, premiér první Hollandeovy vlády Jean Marc-Ayrault je veřejně kritizoval. Přesto jsou tito všichni dnes jednotní v tom, jak časopis vnímají: jako ztělesnění svobody slova a jako takové pak coby ztělesnění základních demokratických hodnot, na kterých západní společnost stojí. O obsah karikatur (s nimiž i nadále řada lidí nesouhlasí a mají na to svaté právo) tu dnes vůbec, ale vůbec nejde…“

Polemiku s knězovými slovy na názorové straně Lidových novin zakončuje komentátor zmíněného deníku Martin Zvěřina. „Pan Halík možná nepochopil, že dokud jsou ‚našimi hrdiny‘ lidé, kteří s fanatismem a fundamentalismem bojují pomocí, možná nevkusných, obrázků, je naše civilizace stále takovou, jakou jí chce mít i on. Volat v době uřezaných hlav po ‚laskavém osvobozujícím humoru‘se může zdát cynické zase jiným,“ konstatuje Zvěřina.

Komentář k Halíkovi přidává i komentátor Hospodářských novin Petr Fischer. Zabití redaktoři časopisu Charlie Hebdo prý humorem nestříleli, nýbrž zkoušeli základy „posvátných“ hodnot a rovněž nebyli nezodpovědní, jak říká Tomáš Halík, protože údajně dobře věděli, jaké následky jejich počínání může mít. „Přesto ve své práci zkoušky hodnot pokračovali. Nejen pro peníze. Nejen pro radost z práce. Nejen pro kus té srandy, kterou z toho jistě měli. Ale hlavně proto, abychom se nenechali vést přesvědčením, že ‚posvátné‘ může řídit společnost i naše životy, aniž by muselo jakkoliv dokazovat, že něčím jakoby posvátným skutečně je. Tak jako se to teď možná paradoxně děje i ‚svobodě projevu‘ – této možná jediné posvátné krávě západní společnosti,“ myslí si Fischer.

V „náloži“ Halíkovi nezahálí ani internet, na kterém se ke slovu hlásí lidová tvořivost.  Po síti tak například koluje fotomontáž zobrazující muže v obleku, který má strčenou hlavu v písku – to vše doplněné vlající bílou vlajkou s nápisem „Je suis Halík“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…