Paní kancléřko, tohle asi nezvládneme. Zpráva o migrantech s rysy hororu

03.12.2016 19:34

Přes neustálé ujišťování německé kancléřky, že země přísun více než milionu uprchlíku zvládne, se reálná situace natolik optimisticky nejeví. Ani úřady v hlavním městě nejsou podle lidskoprávních organizaci schopné zajistit migrantům důstojné životní podmínky.

Paní kancléřko, tohle asi nezvládneme. Zpráva o migrantech s rysy hororu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čekající na oběd

Jak referuje berlínský deník Der Tagesspiegel, situace je dle zástupců jednotlivých lidskoprávních organizací natolik závažná, že se rozhodli o této problematice informovat politiky a Spolkový úřad pro záležitosti uprchlíků (LAF). V otevřeném dopise se mimo jiné píše, že jen v samotném Berlíně žije přibližně 3000 migrantů stále v provizorních ubytovnách, jako jsou školní tělocvičny nebo sportovní haly. Obzvlášť kritická situace je údajně ve čtvrti Pankow, kde žije v policejní sportovní hale 90 lidí.

Mnozí ze zdejších obyvatel žijí v hale již více než rok a jejich stěhování do kontejnerového městečka bylo aktuálně opět odloženo. „Lidé oscilují mezi agresivními a depresivními náladami. Jsou psychicky na dně a někteří již ani nejsou schopni ráno vstát z postele. V hale vládne neuvěřitelný hluk, a to nikoli jen přes den, ale i v noci, kdy chtějí všichni spát. Když se migranti dozvěděli, že zde budou muset strávit další zimu, hrozila další eskalace napětí.“

Celý text v němčině najdete ZDE.

Kritici životních podmínek uprchlíků v Berlíně zatím dosáhli aspoň toho, že se přímo na místo přijeli podívat úředníci z LAF společně s novým starostou. „Konečně s nimi někdo hovořil a mohl se jim omluvit za nekonečné průtahy,“ cituje deník aktivistku Birgit Geist s tím, že situace je neúnosná především pro rodiny, které tvoří přibližně polovinu ze zdejších dočasných obyvatel. „Jedna afghánská rodina zde žije i se svým sedmnáctiměsíčním dítětem více než rok,“ říká Geist.

V hale se navíc nachází celkem třicet dětí, ale největší problémy jsou podle Geist se sanitárním vybavením. „Například pro ženy tady byla jen jedna toaleta a pro muže tři. Stejně tak je nevyhovující počet sprch a umýváren. Když chcete provést po probuzení ranní hygienu, musíte často čekat i hodinu či dvě, než na vás přijde řada. Problémy jsou i s často poruchovými pračkami, které nejsou z tohoto důvodu k dispozici i několik týdnů,“ líčí Geist.

Životní podmínky migrantů jsou podle autorů dopisu znepojivé i v dalších tělocvičnách a sportovních halách berlínské čtvrtí Pankow. Právě v policejní sportovní hale v ulici Wackenbergstraße je však stav ubytování naprosto nejhorší. „Po setkání s úředníky a starostou doufají migranti, že se jejich situace v dohledné době zlepší. Očekávat nějaké razantní změny v nejbližších dnech však bohužel nejspíš nelze,“ uzavírá deník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozdvižení na síti. VIDEO: Muslimové slaví volební úspěchy v britských volbách

16:24 Pozdvižení na síti. VIDEO: Muslimové slaví volební úspěchy v britských volbách

Ve Velké Británii proběhly ve čtvrtek komunální volby. Voleno bylo přes 2500 místních zastupitelů a …