Papež na ostrově Lesbos poobědval s uprchlíky, tři rodiny odvezl do Říma

16.04.2016 10:38

Hlava katolické církve dnes přiletěla na řecký ostrov Lesbos. Společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a arcibiskupem aténským Hieronymem II. zde navštívil uprchlický tábor. Informoval o tom server České noviny.

Papež na ostrově Lesbos poobědval s uprchlíky, tři rodiny odvezl do Říma
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Všichní církevní hodnostáři se v uprchlickém táboře Moria pozdravili s asi 250 běženci. Z osmi z nich poobědvali a vyslechli si jejich životní příběhy. Setkání provázely silné emoce, kdy mnozí běženci před papežem plakali, poklekávali či drželi transparenty s dožadováním se svobody. Církevní představitelé následně podepsali společnou deklaraci. Tři syrské muslimské rodiny poté odvezl do Říma. Celkem jde o šest dospělých a šest dětí. Péči o ně převezme církevní komunita ve Vatikánu.

Podle papeže je současná migrační krize nejhorší humanitární katastrofa od druhé světové války. K dnešní návštěvě tak přistupuje s jistou melancholií. „Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem,“ uvedl s tím, že k vidění je zde mnoho trpících lidí. Chystá se také k moři, které je podle něj hřbitovem mnoha lidí. 

„Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství,“ uvedl František při své řeči k uprchlíkům. Zároveň jim vzkázal, že nejsou opuštění a aby neztráceli naději.

Papeže při příletu přivítal na letišti řecký premiér Alexis Tsipras, jenž hlavu katolické církve na cestě doprovázel.

Aténský arcibiskup Hieronym II. se k papeži následně v jeho stanoviscích přidal. Podle něj je kritika politiků za to, že tyto lidi zavedli do slepé uličky, namístě. A pokračovat v ní jako církevní hodnostáři hodlají tak dluho, dokud znevažování lidských bytostí bude pokračovat. Zapojit by se více měla, podle jeho názoru, i Organizace spojených národů.

Najdou se však i odpůrci papežovy cesty – na mnoha zdích v ostrovní metropoli se v noci na dnešek objevily nápisy o tom, aby František v Řecku nekázal. Technické služby ráno graffiti odstranily.

Původní text je ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…