Parkanová zveřejnila výslechy, porušila zákon? Posoudí to úřad

16.08.2013 15:47

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se brzy začne zabývat tím, zda bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová neporušila zákon, když zveřejnila výslechy v kauze údajně předraženého nákupu vojenských letadel CASA.

Parkanová zveřejnila výslechy, porušila zákon? Posoudí to úřad
Foto: Archiv VP
Popisek: Vlasta Parkanová

Úřad v této souvislosti obdržel ve čtvrtek stížnost od jednoho člověka, řekl mluvčí ÚOOÚ David Pavlát. Vlasta Parkanová ve středu na svém webu zveřejnila záznamy výpovědí svědků i obviněných v kauze, svůj krok neodůvodnila.

Mezi zveřejněnými dokumenty se nachází například výpovědi expremiéra Petra Nečase (ODS), někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) či současného ministra obrany Vlastimila Picka. A právě Pickův resort se ve čtvrtek důrazně ohradil proti zveřejněným dokumentům - Parkanová prý neodtajnila všechny materiály, ale pouze jejich část.

Picek podle své mluvčí Miry Třebické při prvním výslechu začátkem roku 2012 detektivům podrobně popsal způsob nákupu letounů pro armádu. Při další výpovědi pak již pouze odkázal na svůj předešlý výslech. "Bohužel ta předmětná výpověď zveřejněna není," uvedla ve čtvrtek mluvčí na internetových stránkách úřadu. "Nevím, co bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová sleduje zveřejněním výpovědí v kauze CASA," dodává Třebická.

V souvislosti se zveřejněním výpovědí dozorový státní zástupce Jan Kořán ve čtvrtek prohlásil, že policie zvažuje uvalit na exministryni vazbu kvůli možnému ovlivňování svědků. Svědci, jejichž totožnost byla odhalena, se totiž sami ozvali žalobci a stěžovali si. Po několika hodinách ale Kořán svůj výrok usměrnil. V zaslaném prohlášení uvedl, že podání návrhu na vzetí do vazby prakticky vylučuje a že šlo pouze o úvahy v "teoretické rovině".

O nákupu letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků Ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…