Petříček a polský šéf diplomacie chtějí podporu Bělorusů jako prioritu EU

01.10.2020 21:29

Podpora občanské společnosti v Bělorusku by měla být jednou z priorit zahraniční politiky Evropské unie. Dnes se na tom při jednání v Praze shodli ministři zahraničí Česka a Polska Tomáš Petříček (ČSSD) a Zbigniew Rau. Oba ministři se o to chtějí zasazovat na jednání s kolegy z evropských zemí. Připomněli, že Česko i Polsko mají zkušenost s touhou po demokracii, jaká je nyní patrná v Bělorusku.

Petříček a polský šéf diplomacie chtějí podporu Bělorusů jako prioritu EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

„Obě země mají svou historickou zkušenost a události, které vidíme v Bělorusku poslední měsíce, nám připomínají, co se dělo v Česku a v Polsku před několika desítkami let,“ řekl Petříček. Obě země proto, podle něj, podporují běloruskou občanskou společnost a budou společně prosazovat toto téma jako prioritu i pro celou EU.

Také Rau připomněl historickou zkušenost obou zemí s touhou po demokracii, která je podle něj nyní patrná i v Bělorusku. Chce v EU usilovat o podporu pro polský návrh na vytvoření solidárního fondu, který by podporoval ekonomický rozvoj Běloruska za splnění podmínek v oblasti demokracie a lidských práv.

V Bělorusku vypukly silné protivládní protesty v souvislosti se srpnovými prezidentskými volbami. Podle oficiálních výsledků je vyhrál dosavadní prezident Alexandr Lukašenko se ziskem 80 procent hlasů, opozice ale považuje výsledky za zfalšované a za vítězku považuje Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Policie proti protivládním demonstrantům tvrdě zasahuje.

Lukašenko 23. září v tajnosti složil prezidentskou přísahu pro své šesté funkční období. Petříček tehdy uvedl, že česká diplomacie nepovažuje Lukašenkovu inauguraci za legitimní, protože volby nebyly svobodné ani férové. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před summitem EU v Bruselu podpořil záměr, aby unie zařadila Lukašenka na sankční seznam připravený v souvislosti s manipulací voleb a s násilnými zásahy proti demonstrantům v Bělorusku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …