Petru Hamplovi zrušili besedu k jeho knize. Kdo a kde? Autor napsal silná slova

05.06.2018 8:17

Sociolog Petr Hampl znovu bije na poplach. Se svou knihou Prolomení hradeb o tom, jak EU ustupuje islámu, prý znovu čelí cenzurním pokusům. Oheň a síru kvůli tomu tentokrát dští na hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj). A nejen na něj. Raději se podívejte sami.

Petru Hamplovi zrušili besedu k jeho knize. Kdo a kde? Autor napsal silná slova
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

„Druhé kolo cenzury Prolomení hradeb je tady. Tentokrát vychází od hejtmana libereckého kraje Martina Půty. Pan Půta to dotáhl až k maturitě (blahopřeji), ale ne dál, takže se neodváží se mnou diskutovat. Proč by taky namáhal mozek, když stačí vydat zákaz. Podobnost s dřívějšími dělnickými kádry čistě náhodná,“ napsal na sociální síti Facebook Hampl hned na úvod.

Anketa

Podporujete zdanění církevních restitucí v intencích návrhu KSČM?

89%
hlasovalo: 14198 lidí

Proč mluví o druhém kole cenzury? Pravděpodobně proto, že na začátku tohoto roku knihu nabízelo i Knihkupectví Karolinum. Knihu vydalo nakladatelství Naštvané matky. Hampl v ní popisuje svůj pohled na uprchlickou krizi, kterou vnímá jako islámskou invazi, které se prý EU bohužel nebrání. Ne všichni lidé však sdílejí Hamplův pohled. Mezi těmi, kdo s Hamplem zásadně nesouhlasí, najdeme např. studenta Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Davida Pavlorka, který zároveň působí ve funkci předsedy kontrolní komise ve Studentské unii Univerzity Karlovy.

„Řada z vás zaregistrovala status Knihkupectví Karolinum, kterým propagovalo prodej xenofobní knihy xenofoba Petra Hampla Prolomení hradeb, vydanou xenofobním spolkem Naštvané matky. Něco takového je naprosto nepřijatelné a je třeba požadovat, aby se to nedělo. Byl to jasný fail a je třeba požadovat po vedení univerzity, aby zasáhlo. Je však pochopitelné, že vedení univerzity běžně nekontroluje, co se ten či onen den dostane na pult daného knihkupectví. Rád bych na tomto místě proto poděkoval Samu Zajíčkovi za to, že na celou záležitost upozornil rektora univerzity, který zjevně netušil, že k něčemu takovému došlo, a promptně reagoval, protože knihkupectví nejenže smazalo daný status, ale knihu také stáhlo z distribuce (v nabídce knihkupectví ji již nenajdete),“ napsal Pavlorek k případu, kdy se na pultech univerzitního knihkupectví objevila právě tato kniha, která by se zřejmě neměla dostat studentům vůbec do rukou.

Proto se Hamplovi zdá, že čelí už druhému kolu cenzurního tlaku. Hampl měl prý o své knize diskutovat v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Debata se zde však nakonec neuskuteční. Hampl to přičítá na vrub ředitelce knihovny Blance Konvalinkové.

„Zákaz snaživě provedla ředitelka knihovny, soudružka Konvalinková, která ještě snaživě připojila, že ona rozhodně nesouhlasí s názory obsaženými v knize (kterou samozřejmě nezná). Takže odpracováno a mohou zase jít demonstrovat proti návratu komunistických praktik. Sháním náhradní prostor, takže se středeční debata nejspíš přece jen uskuteční,“ doplnil Hampl.

V diskusi pod Hamplovým příspěvkem mimo jiné zaznělo, že tyto aktivity jen zvýší zájem o o knihu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…