Piráti chtějí bránit internet pomocí ústavního zákona

28.02.2012 12:25

Česká pirátská strana připravuje návrh ústavního zákona o svobodném internetu. Chce tak zamezit cenzuře celosvětové počítačové sítě, sledování činnosti jejích uživatelů či jejich odpojování od sítě a přenášení odpovědnosti za chování uživatelů na poskytovatele připojení. Svůj záměr představili piráti na tiskové konferenci v Praze, informuje ČTK.

Piráti chtějí bránit internet pomocí ústavního zákona
Foto: Vojtěch Brtnický
Popisek: Šéf Pirátů Ivan Bartoš s kolegou

Podle místopředsedy pirátů Jakuba Michálka by měl zákon zaručit, že se Česká republika pod vlivem ekonomických a politických zájmových skupin nebude snažit internet spoutat restriktivními zákony, které by byly neslučitelné se svobodou internetu.

Piráti chtějí ústavním zákonem předejít regulaci internetu

Návrh vzniká jako reakce na pokusy o regulaci internetu, například mezinárodní smlouvou proti padělatelství známou pod zkratkou ACTA či podobnými právními úpravami SOPA a PIPA připravenými v USA.

"Pokud bude přijat ústavní zákon o svobodném internetu, nebude již možné přijímat žádné mezinárodní smlouvy a zákony, které jsou s ním v rozporu," uvedl Michálek. O případné podpoře zákona hovořila pirátská strana například s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou, dodal Michálek.

Stát by neměl vyžadovat sledování uživatelů počítačové sítě

Návrh zákona zakazuje filtrování a blokování přístupu k informacím a nepřipouští odpojování uživatelů od internetu bez písemného soudního rozhodnutí. Podle pirátské strany by také stát neměl po poskytovatelích internetového připojení vyžadovat sledování uživatelů počítačové sítě. "Sledování konkrétního uživatele by bylo možné nařídit pouze v odůvodněných případech," vysvětlil Michálek. Na poskytovatele připojení k internetu by podle návrhu zákona také neměla být přenášena odpovědnost za jednání uživatelů sítě.

Proti regulaci internetu se v poslední době zvedla silná vlna odporu odborníků i laických uživatelů. Nesouhlas se v Evropě týká zejména smlouvy ACTA. Dohoda vznikla jako pokus zamezit nelegálnímu šíření padělků a internetovému pirátství, například sdílení hudby a filmů. Podle kritiků ale smlouva výrazně omezí svobodu internetu. Česká vláda zatím její ratifikaci pozastavila.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…