Počet odposlechů roste. Policie loni monitorovala o osm procent více telefonních linek

12.08.2013 17:36

Policie v loňském roce odposlouchávala o osm procent více telefonních linek než v roce 2011. Loni detektivové monitorovali přes 6200 linek, na kterých zachytili komunikaci téměř čtyř tisíc lidí. Policie v roce 2012 také sledovala o 17 procent více lidí a věcí ve srovnání s předchozím rokem. Vyplývá to z analýzy policejního prezidia, kterou ve středu projedná vláda a kterou má ČTK k dispozici.

Počet odposlechů roste. Policie loni monitorovala o osm procent více telefonních linek
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Nejvíce odposlechů nasadila Národní protidrogová centrála a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu - každý z útvarů přes tisícovku. Kromě drogové kriminality policisté odposlechy nejvíce využívali při rozkrývání vražd, loupeží či vydírání. "Téměř 39 procent odposlechů ukončených v roce 2012 souviselo s šetřením trestné činnosti s prvkem organizovanosti," uvádí materiál.

Dokument upozorňuje i na to, že se prodlužuje průměrná délka odposlechů, a tedy i procento odposlechů, jejichž platnost je nutné obnovit. "Procento prodloužených odposlechů se v roce 2012 opětovně navýšilo, přičemž byl prodloužen nejvyšší podíl odposlechů od roku 2004," píše policie v dokumentu. Informace z odposlechů využila policie pro trestní řízení téměř v 80 procentech případů.

Důvody odposlechů: Drogy, vraždy a organizovaný zločin

Sledování lidí a věcí povolili státní zástupci a soudci celkem ve 4700 případech. Počet sledovaných přibývá od roku 2007 každým rokem, kdy bylo číslo téměř poloviční. Nejvíce policisté žádají o sledování u drogové a majetkové trestné činnosti, 35 procent činů prý souvisí s organizovaným zločinem. "Zvyšuje se rovněž používání úkonů na mravnostní trestnou činnost a na trestnou činnost proti veřejnému zájmu," píše se v analýze. Podle ní se v loňském roce více využívalo sledování také v boji proti extremistům.

Podle materiálu policie v roce 2012 ve 34 případech dočasně rušila signály mobilních operátorů kvůli hrozbě odpálení bomby. V souhrnu policisté signál rušili za celý rok asi 16 hodin, a to vždy pouze lokálně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…