Politologové: Lidé vnímají eurovolby jako volby druhého řádu

24.05.2014 17:25

Na zřejmě rekordně nízké účasti při volbách do Evropského parlamentu se podepsalo to, že je Češi vnímají jako něco, co je jim vzdálené a co má pro dění v Česku jen malý význam. Svůj díl odpovědnosti mohou nést i média a část politiků, kteří veřejnost přesvědčují o nepotřebnosti Evropské unie. Uvedli to politologové, které dnes oslovila ČTK. Podle předběžných odhadů přišla k urnám méně než pětina voličů.

Politologové: Lidé vnímají eurovolby jako volby druhého řádu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Politolog Tomáš Lebeda upozornil na to, že účast ve volbách do Evropského parlamentu systematicky klesá už od vůbec prvních voleb europoslanců. „Je to dlouhodobý trend," uvedl a poukázal na to, že účast je tradičně slabá například i v Británii nebo Nizozemsku.

Konkrétně v České republice je podle něj nízká volební účast výslednicí mnoha jevů. Jednak jde o jakési „volby druhého řádu", lidem tato politika připadá vzdálenější než v národních volbách, jednak část politické elity občany dlouhodobě přesvědčuje o tom, že projekt Evropského parlamentu je špatný. „V části společnosti to potom rezonuje," poznamenal. Zmínil také nízké historické povědomí v ČR.

Eurovolby by mohly naznačit, jak se vyvinou podzimní komunální volby

Bohumil Doležal se netajil tím, že podobně nízkou volební účast očekával. „Vzhledem k dění v České republice mají eurovolby velmi malý význam. Účast tak odpovídá jejich reálnému dopadu do každodenního politického života v Česku," zdůvodnil svůj předpoklad.

Výsledky eurovoleb by podle něj nicméně mohly naznačit, jak se vyvinou podzimní komunální volby. „Myslím, že to bude o něco relevantnější obrázek než průzkumy veřejného mínění. Necelých dvacet procent voličů je přece jen o něco víc než tisícovka respondentů v průzkumech," dodal s nadsázkou.

Bez EU by byla ČR mnohem zranitelnější

Politoložka Vladimíra Dvořáková označila velmi nízkou volební účast za „obrovské zklamání". Domnívá se, že svůj díl viny na tom mají také média a politici. Sdělovací prostředky podle ní informují o Evropské unii hlavně ve zprávách typu, že EU „nám ošklivě zakazuje používat výraz pomazánkové máslo". Pro média je podle ní obtížné referovat o složitém vyvažování zájmů a dohadování mezi mnoha aktéry Unie. „Není to zajímavý, jednoduchý zápas, který se dá sledovat," řekla ČTK.

V Česku navíc podle ní kvůli některým politikům převládla konfrontační politická kultura v podobě „já jim to natřu, já jim to ukážu", zatímco EU je založena na hledání kompromisu.

I průzkumy podle Dvořákové ukazují, že smýšlení české veřejnosti o Unii je čím dál negativnější. Bez členství v Unii by přitom byla Česká republika v dnešním globalizovaném světě mnohem zranitelnější, doplnila politoložka.

Identifikace českých voličů s fenoménem Evropské unie zeslabuje

Podle průzkumu, který si nechala od agentury Focus zpracovat Česká televize, se skoro polovina lidí domnívá, že evropské volby jsou zbytečné a nic nezmění. Za příležitost „něco málo v EU a ČR změnit" je považuje 43 procent dotázaných a jen devět procent je vnímá jako zásadní příležitost něco změnit.

Sociolog Jaromír Volek v České televizi v souvislosti s odhady hovořícími o rekordně nízké účasti řekl, že to bude možná ta nejpodstatnější zpráva z těchto eurovoleb: Že se identifikace českých voličů s fenoménem Evropské unie zeslabuje.

Průzkum, jehož výsledky dnes ČT zveřejnila, se konal mezi 19. a 23. květnem a zúčastnilo se ho přes 1200 lidí. Vyplynulo z něj mimo jiné i to, že 49 procent dotázaných míní, že členství Česka v EU se do jejich životů vůbec nepromítlo, 24 procent lidí si myslí, že začlenění země do EU pro ně mělo spíš pozitivní dopady, a podle 15 procent přineslo naopak spíš změny negativní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…