Polsko: Konec řečí, zde jsou čísla

27. 10. 2015 6:49

Opoziční konzervativní polská strana Právo a spravedlnost (PiS) zvítězila v nedělních parlamentních volbách se ziskem 37,58 procenta hlasů. Oznámila to večer volební komise po sečtení všech odevzdaných hlasů. Stále však nebylo oznámeno, zda vítězná euroskeptická formace bude mít v dolní komoře polského parlamentu kýženou většinu. Podle neoficiálních propočtů médií na ni možná těsně nedosáhne.

Polsko: Konec řečí, zde jsou čísla
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Přepočty na mandáty mají být oficiálně oznámeny až v úterý. V neděli po uzavření volebních místností odhady výsledků předpovídaly opoziční formaci naprostou většinu, ale vycházely z toho, že se strana někdejšího premiéra z let 2006-2007 Jaroslawa Kazcyńského bude pohybovat kolem 39 procent získaných hlasů.

Až druhá skončila s výraznou ztrátou dosud vládnoucí liberální Občanská platforma (PO) premiérky Ewy Kopaczové, která získala 24,1 procenta hlasů.

Do 460členné dolní komory parlamentu se z menších stran ještě dostaly protestní uskupení Kukiz'15 rockera a neúspěšného kandidáta v jarních prezidentských volbách Pawla Kukize (8,81 procenta), strana Moderní.pl (7,6 procenta) a agrární Polské lidové strany (PSL), která dosud tvořila koalici s PO a v neděli dostala 5,13 procenta.

Pětiprocentní práh nepřekročila radikálně nacionalistická strana Korwin, kterou podpořilo 4,76 procenta voličů. Předběžné propočty přitom hovořily o tom, že PiS o většinu přijde v případě, že nacionalisté potřebnou hranici překročí.

Mimo Sejm poprvé zůstane postkomunistická Sjednocená levice, která sice získala 7,55 procenta, ale jako koalice potřebuje ke vstupu do sněmovny procent osm.

Podle neoficiálních přepočtů získaných hlasů na parlamentní mandáty listu, který uvedl list Gazeta Wyborcza, straně PiS absolutní většina nejtěsnějším možným způsobem unikla, když získala přesně polovinu, tedy 230, parlamentních křesel. PO bude mít podle těchto údajů 137 poslanců, Kukiz'15 43, Moderní.pl 32 a PSL 17.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Všem bylo trapně, jen Pajerová se dobře bavila. A s tou „pí*ou zas*anou“ to bylo zcela jinak, než šířila. Svědek promlouvá o skandálu ve studiu Českého rozhlasu

18:36 Všem bylo trapně, jen Pajerová se dobře bavila. A s tou „pí*ou zas*anou“ to bylo zcela jinak, než šířila. Svědek promlouvá o skandálu ve studiu Českého rozhlasu

O minulém víkendu se začala po webech šířit informace, že redaktor Lidových novin Jan Macháček vypěn…