Populisté, falešné ideologie, „šmejdi“. Z Velehradu zazněla varovná slova arcibiskupa Graubnera

06.07.2018 11:57

Informace nestačí, musíme hledat moudrost, to jsou slova Jana Graubnera, olomouckého arcibiskupa. A promluvil i kardinál Dominik Duka: vyčetl společnosti, že vyznává špatné vlastnosti. Zprávu z Velehradu přinesly novinky.cz.

Populisté, falešné ideologie, „šmejdi“. Z Velehradu zazněla varovná slova arcibiskupa Graubnera
Foto: velehrad.eu
Popisek: Na Velehradě začínají Dny lidí dobré vůle.

Arcibiskup Graubner připomně Cyrila a Metoděje, kteří podle něj položili základy křesťanské kultury a státnosti. Dle jeho slov, nejlepší plody našeho národa rostly vždy z evangelia, když bylo přijato do života a přeloženo do řeči skutků. A není prý nic lepšího, než se boží moudrostí řídit i teď. Pak nás, podle Graubnera, nemohou zmást ani populisté, ani falešné ideologie, ani „šmejdi“ mezi obchodníky.

Anketa

Věříte, že za 10 let se naše země bude mít lépe než dnes?

13%
hlasovalo: 9427 lidí

Zabrousil i do ekologie a vyčetl všem krátkozrakost. Ta nám údajně zabraňuje přiznat, že oteplování je problém, a chovat se vůči přírodě zodpovědně. Prý si myslíme, že je všechno v pořádku, když z kohoutků teče voda. A krátkozrakost zmínil i v souvislosti s politikou. Podle něj neseme odpovědnost za to, že „roste politický vliv potomků diktátorů“. Údajně nejsme schopni vidět souvislosti a odepřít si příjemné věci. Proto nevidíme, že se u nás šíří ideologie jako marxismus, který přesedlal z ekonomické roviny na tu sociální. Informace k životu nestačí, poskytují falešný pocit, že víme všechno, myslí si Graubner. „Je třeba hledat skutečnou moudrost,“ kázal.

Kardinál Duka pak připomněl všechna důležitá osmičková výročí jako začátek a konec třicetileté války, nepokoje roku 1848 a události 20. století a spojil je s Velehradem. Řekl, že právě zde jsou počátky české státnosti. A věnoval se i sočasné společnosti. „Vyznáváme nedostatek vděčnosti a úcty, opravdové solidarity. Vyznáváme, že jsme mnohé v průběhu staletí pokřivili špatným jednáním, nevěrností, zbabělostí a mnohdy dokonce i zradou,“ hřímal Duka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…