Porošenko je náš, všechno se nám povedlo, směje se z Vídně bohatý Ukrajinec. Pravicový server se postavil čelem ke stavu Ukrajiny a vydal znepokojivý článek

05.05.2015 13:44

Slovenský server Dennikn.sk se rozmýšlí nad tím, zda se podaří ukončit dlouhotrvající zkorumpovaný režim na Ukrajině. Ekonomiku tam dlouhé roky ovládali oligarchové, čímž způsobovali to, že polovina ekonomiky končila v šedé zóně, míní autor textu Mirek Tóda.

Porošenko je náš, všechno se nám povedlo, směje se z Vídně bohatý Ukrajinec. Pravicový server se postavil čelem ke stavu Ukrajiny a vydal znepokojivý článek
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Dle serveru Dennikn.sk se nyní vláda Petra Porošenka pokouší zastavit neblahý vliv oligarchů v zemi, sám Porošenko je však oligarchou také. Minulý týden prý rakouský soud propustil z domácího vězení jednoho z nejbohatších Ukrajinců Dmytra Firtaše, který je údajně napojený na Vladimira Putina. Rakouský soud rozhodl ve prospěch Firtaše a nevydal ho do Spojených států amerických, kde měl být souzen za korupci kvůli spornému obchodu s Indií.

Firtaš prý zaplatil rekordní kauci 125 milionů eur, přesto nemohl opustit Vídeň. Chlubil se však tím, že politický život na Ukrajině může ovlivňovat i z Vídně. Podle serveru Dennikn.sk se dokonce setkal minulý rok s Petrem Porošenkem a Vitalijem Kličkem na tajné schůzce. „Získali jsme výsledek, jaký jsme chtěli. Porošenko se stal prezidentem a Kličko primátorem,“ prohlásil prý Firtaš podle serveru Dennikn.sk odkázaného na ruský server RBK minulý týden na vídeňském soudu a dodal, že ze ztráty Krymu viní ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka a předsedu parlamentu Oleksandra Turčynova.

Slovenský server Dennikn.sk míní, že Firtašův návrat na Ukrajinu by mohl tamní vládě způsobovat problémy, jelikož se prý hovoří o tom, že je bílým koněm Vladimira Putina a že v exilu „tahal za nitky v ukrajinské politice“. Firtaš však obvinění, že je propojen s ruským prezidentem odmítá s tím, že se „Putin nestará o to, zda ho zatkli, či nikoliv“.

Celý text zde

Agentura Reuters prý vloni zveřejnila informace o tom, že energetický gigant Gazprom prodal Firtašovi dvacet milionů kubických metrů plynu hluboko pod tržní cenu. Firtaš je poté údajně prodal Ukrajincům několikanásobně dráž a vydělal si tak až tři miliardy dolarů. Dokonce měl Firtaš obdržet od „Putinových bankéřů“ 11 miliard dolarů v rámci úvěrů.

Bývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš prý v současné době působí jako poradce ukrajinské vlády, pomáhá jí údajně s reformami. Pro server Dennikn.sk řekl, že právě přeprodej ruského plynu je hlavní příjem ukrajinských oligarchů, kteří poté financují svou politickou frakci. Současná vláda tomu chce prý zabránit.   

V důsledku toho prý nasadil dokonce oligarcha Ihor Kolomojskij svoji „vlastní neoficiální armádu“, aby zabránila změně ve vedení energetického podniku. Nepodařilo se mu to však, a následně byl vládou v Kyjevě odvolán z postu guvernéra Dněpropetrovské oblasti.

Konflikt s vládou prý už pocítil i nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov. Když se ukrajinská vláda údajně rozhodovala, zda nechá zbankrotovat uhelný a energetický monopol DTEK, v Kyjevě se nastartovaly protesty horníků. Porošenkův poslanec a bývalý novinář Mustafa Nayyem pak podle serveru Dennikn.sk zveřejnil „utajený dokument“, který dokazoval, že protesty byly pečlivě připravené a financované Achmetovem.

 „Je otázkou, jak vidíme změnu oligarchického politického systému, zda nejde jen o vystřídání oligarchů u kormidla. Nezapomeňme, že Porošenko je sám oligarchou, který se svého byznysu stále ještě nevzdal, přestože to slíbil. Porošenkova nová smlouva může být pozitivním krokem jen tehdy, pokud bude platit pro každého, ne jen pro současnou opozici,“ řekl serveru Dennikn.sk expert na ukrajinskou politiku Balász Jarábik, který pracuje pro slovenský think-tank CEPI.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marián Stepanović

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…