Důležité zprávy z Ukrajiny: Parlament ustoupil separatistům, kývl také na asociační smlouvu s EU

16.09.2014 12:14

Ukrajinský parlament na neveřejné schůzi schválil zákon o zvláštní správním režimu v oblastech ovládaných na východě země proruskými separatisty. Oznámila to agentura Unian. Poslanci rovněž odhlasovali zákon o amnestii pro bojovníky separatistů, kterou podmínili složením zbraní a propuštěním zajatců. Vzbouřenci už před hlasováním komentovali navrhované zákony chladně, slíbili nicméně jejich prostudování. Na stejné schůzi také poslanci ratifikovali smlouvu o přidružení své země k Evropské unii.

Důležité zprávy z Ukrajiny: Parlament ustoupil separatistům, kývl také na asociační smlouvu s EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veřejné shromáždění při příležitosti 23. výročí nezávislosti Ukrajiny u sochy sv. Václava

Základem nového režimu v zónách ovládaných povstalci, který potrvá tři roky, mají být nové komunální volby. Prezident Petro Porošenko původně navrhoval jejich uspořádání 9. listopadu, v konečné verzi zákona se podle ukrajinských novinářů objevuje datum 7. prosince. K uzákonění zvláštního statusu v povstaleckých regionech se Kyjev zavázal v dohodě o příměří z počátku září.

Zvolení zákonodárci nesmějí být ze svých funkcí uvolněni a budou moci využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž je i vytváření dobrovolnických lidových milicí. V čtyřistapadesátičlenné sněmovně se pro zákon vyslovilo 277 poslanců. Proti byli mimo jiné všichni poslanci nacionalistické strany Svoboda.

Zákon povoluje využívání ruštiny „a jakýchkoli jiných jazyků" v oblastech kontrolovaných separatisty a dává jim právo navazovat těsné hospodářské a kulturní vztahy se sousedními ruskými oblastmi. Tyto vztahy bude ovšem regulovat stávající ukrajinské zákonodárství. Zákon předpokládá i autonomní ekonomický program pro válkou poničený Donbas s výraznou snahou o obnovu průmyslové a dopravní infrastruktury a o vytváření nových pracovních míst.

Zákon o amnestii schválil parlament 287 hlasy při 226 potřebných. Podle textu zákona nebude upuštěno od potrestání v případě, že stíhaná osoba se dopustila úkladné vraždy, terorismu, útoku na úřední osobu, znásilnění, rabování, znesvěcení pomníků a některých dalších trestných činů. Podmínkou amnestie je navíc složení zbraní, vyklizení okupovaných budov a propuštění zajatců. Amnestie se vztahuje na období od února letošního roku.

Povstalci se k zákonům staví rezervovaně

Povstalci se staví k obsahu nových ukrajinských zákonů rezervovaně.  Povstalecký „vicepremiér" Andrej Purgin dnes v rozhovoru s ruskými novináři nevyloučil, že „některé body zákona o zvláštním statusu Donbasu mohou být schváleny a pomohou soužití s Ukrajinou".

„Budeme zákon studovat," řekl Purgin. „Je to rámcový zákon a v daném okamžiku vycházíme z toho, že se žádné politické dohody s Ukrajinou neplánují. Při zkoumání zákona ale možná přijdeme na to, že nějaké body dokážeme přijmout a pomohou nám v soužití s Ukrajinou. Například body o sociálním, kulturním a hospodářském rozvoji," řekl Purgin.

S opatrnou podporou se nový správní režim setkal i v další baště proruských separatistů, Luhanské oblasti. „Přijetí zákona o zvláštním statusu Donbasu je krok správným směrem, hovořit o konkrétní analýze je ale příliš brzy," řekl ruským médiím šéf luhanského „Nejvyššího sovětu" Alexej Karjakin. Zvlášť ocenil možnost vytváření lidových milicí, což podle něj „legalizuje dobrovolnické jednotky, které už nikdo nebude označovat za teroristy".

Ratifikace asociační dohody s EU

Poslanci ukrajinského parlamentu dnes také ratifikovali smlouvu o přidružení své země k Evropské unii. Pro ratifikaci se vyslovilo 355 poslanců z celkových 450. Prezident Porošenko ve zdůvodnění návrhu označil asociační smlouvu za projev evropské solidarity. Rezoluci o ratifikaci smlouvy souběžně schválili ve Štrasburku i poslanci Evropského parlamentu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…