Pozitivní čísla? O práci se bojí necelá polovina Čechů

28.03.2017 15:52

Obavy ze ztráty zaměstnání má necelá polovina ekonomicky aktivních občanů (47 %). Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM. Obavy z nezaměstnanosti jsou tak za poslední léta nejnižší.

Pozitivní čísla? O práci se bojí necelá polovina Čechů
Foto: STEM
Popisek: STEM, logo.

Jak uvádějí autoři průzkumu, již od roku 2014 se míra obav ze ztráty místa snižovala. Od loňského roku je však pokles výraznější. Uvedený podíl ukazuje jednu z nejnižších hodnot v dlouhodobé časové řadě STEM.

Nezaměstnanosti se častěji obávají lidé s nižším vzděláním, dělníci a provozní pracovníci a mladí lidé. Ztráty místa se častěji obávají ženy než muži.

Autoři průzkumu připomínají, že nezaměstnanost v České republice v únoru klesla na 5,1 %. Bez práce bylo 380 200 lidí, což je nejméně od února 2008. Meziročně míra nezaměstnanosti klesla o více než jeden procentní bod, v únoru roku 2016 byla na 6,3 %.

Podle ekonomů by nezaměstnanost měla klesat i nadále. Již nyní míra nezaměstnanosti v České republice dosahuje nejnižší úrovně v celé EU.

Jaký je v této situaci osobní postoj českých občanů v produktivním věku k nezaměstnanosti?

Podle výsledků březnového průzkumu STEM má obavy z nezaměstnanosti necelá polovina lidí (47 %) v produktivním věku, do průzkumu nejsou započítáváni důchodci.

Míra obav z nezaměstnanosti pozvolna klesá od roku 2013, kdy byla na vrcholu. Březnový výzkum ukázal výraznější pokles podílu těch, kteří se bojí, že ztratí svou práci. Postoje občanů tedy reflektují pozitivní vývoj v oblasti zaměstnanosti a české ekonomiky celkově. Situace je tak v tomto ohledu na podobné úrovni jako v roce 1993, kdy STEM zaznamenal na počátku výzkumné řady TRENDY nejnižší míru obav z nezaměstnanosti.

Obavy ze ztráty zaměstnání mají poněkud častěji ženy v produktivním věku (51 %) než muži (43 %), lidé se základním vzděláním (64 %) a vyučení (56 %), zaměstnanci v dělnických profesích (63 %) a provozní pracovníci (53 %), lidé mladší 30 let (52 %).

Míra obav z nezaměstnanosti se významně snižuje především mezi lidmi se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním. Mezi vyučenými je pokles méně výrazný.

Výzkum proběhl na reprezentativním vzorku 1042 respondentů starších 18 let ve dnech 27. února až 6. března 2017.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…