Pozor na Putina a jeho lidi. Jejich dlouhé prsty prý dosahují až do Evropské komise

29.11.2016 22:00

Ruský publicista Leonid Beršidskij, který žije v německém exilu, poukazuje na úzké vazby s Ruskem u některých evropských politiků a podnikatelů. Rusům se prý takto daří ovlivňovat i samotné rozhodování Evropské komise.

Pozor na Putina a jeho lidi. Jejich dlouhé prsty prý dosahují až do Evropské komise
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Konkrétně jmenuje podnikatele a člena správní rady společnosti Daimler Klause Mangolda, který působí také jako honorární konzul Ruska ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. „V květnu letěl evropský komisař a člen CDU Günther Oettinger v jeho soukromém letadle na konferenci o automobilech. Mangold se staví proti sankcím a je mnohem více proruský než kterýkoli člen Trumpova týmu,“ konstatuje velký kritik Putina Beršidskij.

Beršidskij dále cituje maďarský investigativní server 444.hu, podle kterého Oettinger necestoval na konferenci kvůli své lásce k automobilům, ale kvůli setkání s premiérem Viktorem Orbánem. „Ten s ním chtěl mluvit o společném maďarsko-ruském projektu, v rámci kterého měly být vybudovány dva jaderné reaktory v elektrárně Paks jižně od Budapešti. Oettinger dal zřejmě výstavbě předběžný souhlas, byť v EU se na podobné dohody s Ruskem dívali podezřívavě,“ uvádí publicista.

„EU se nelíbila zejména snaha maďarské vlády přizvat do projektu ruský státní kolos Rosatom bez výběrového řízení. K tomu je třeba zmínit, že zmiňovaný podnikatel Mangold sedí v dozorčí radě investiční banky Rotshchild, jež maďarské vládě posvětila ekonomickou část projektu. Právě v době, kdy EU řešila vyšetřování výběrového řízení, vypravil se Oettinger na výlet do Budapešti, který vysvětloval tím, že komerční linky byly plné. Navíc uváděl, že o projektu elektrárny Paks s Orbánem nepadlo ani slovo.“

Vysvětlení Oettingera považuje Beršidskij za neuspokojivé, protože není stále jasné, kdo za jeho let v soukromém letadle zaplatil. „Navíc evropský komisař neuvedl předem, že se setká s lobbistou, byť s Mangoldem strávil o samotě přibližně devadesát minut. Jelikož se ale Oettinger již nevěnuje energetice, bylo podle mluvčího komise Schinase obtížné předem posoudit, jestli nedochází ke střetu zájmů,“ uvádí Beršidskij a dodává, že případ vyšetřování okolností výstavby elektrárny Paks byl uzavřen bez nějakých vážných důsledků pro celý projekt.

„To nasvědčuje tomu, že Evropská komise ustupuje ruským energetickým zájmům v Evropě. Minulý měsíc zase komisařka Margrethe Vestager uvedla, že se antimonopolní orgány EU blíží k dohodě s Gazpromem, která by ochránila státem kontrolovaný gigant od pokud za zneužívání svého monopolního postavení v řadě východoevropských zemích. Na rozdíl od Applu či Googlu ruští vyjednávači své záležitosti neřeší na veřejnosti, ale v zákulisí a jsou v tom neobyčejně úspěšní.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…