Při ostřelování Doněcku zahynul Švýcar z Červeného kříže

02.10.2014 21:30

V centru Doněcku, hlavní bašty proruských povstalců na východě Ukrajiny, byl při dnešním ostřelování zabit švýcarský zaměstnanec Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Evropská unie současně vyjádřila znepokojení nad eskalací bojů na východě Ukrajiny a vyzvala k respektování dohodnutého příměří mezi oběma stranami.

Při ostřelování Doněcku zahynul Švýcar z Červeného kříže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinské neštěstí

Oběť, ležící tváří k zemi před budovou, kde má MVČK v Doněcku své kanceláře, viděli novináři z agentury AFP. Náčelník záchranné služby Andrij Livčenko jim řekl, že šlo o pracovníka ze Ženevy, který působil v místní misi MVČK. Podle očitého svědka, citovaného agenturou Reuters, šlo o muže středního věku.

O zabitém Švýcarovi informovala také agentura ANSA, která se původně domnívala, že šlo o Itala. Avšak podle italského Červeného kříže žádný z jeho pracovníků či dobrovolníků na Ukrajině nepůsobí.

Mezi vládními vojsky a povstalci platí od 5. září křehké příměří

Dělostřelecký granát, vypálený údajně ukrajinskou armádou, podle povstaleckého „ministerstva obrany" zasáhl přímo zastoupení MVČK v Doněcku, uvedla agentura Interfax a dodala, že na místo přijeli záchranáři a vyšetřovatelé.

„Skutečně ještě před několika minutami ukrajinští vojáci ostřelovali střed Doněcku," prohlásil „vicepremiér" povstalecké vlády Andrej Purgin a dodal, že případem se bude zabývat prokuratura a policie neuznávané „Doněcké lidové republiky".

Mezi vládními vojsky a povstalci platí od 5. září křehké příměří, které je však často porušováno. Ke střetům dochází právě u Doněcku: Samo město, před válkou milionové, ovládají povstalci, avšak nedaleké letiště zůstává přinejmenším částečně v rukou ukrajinských vojáků. O letiště se prakticky denně bojuje. Dnes podle armády se vojákům podařilo odrazit další útok rebelů, povstalci naopak tvrdí, že letiště už jen „dočišťují" od zbytků ukrajinských sil.

Během příměří zemřely desítky lidí

Letiště v Doněcku, které jako jediné na východě Ukrajiny může přijímat velká dopravní letadla, má pro vzbouřence klíčový význam.

EU v prohlášení unijní diplomacie reagovala ještě na středeční ostřelování Doněcku, při kterém u jedné ze škol zahynulo několik civilistů.

Separatisté přičetli palbu ukrajinské armádě. Ale podle mezinárodní organizace Amnesty International nesou jistý díl odpovědnosti i povstalci, kteří umísťují legitimní vojenské cíle i do obytných čtvrtí.

Od začátku příměří podle AFP zahynulo zhruba 70 ukrajinských vojáků a civilistů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…