Profesorka Dvořáková: Babišovo ANO se výrazně liší od Bártových "veverek"

25.10.2013 13:48

Politoložka a vysokoškolská profesorka Vladimíra Dvořáková napsala pro Listy komentář k profilování stran a nových politických uskupení před předčasnými parlamentními volbami. Politoložka v něm píše o fenoménu malých politických stran a upozorňuje na nebezpečí propadnutí voličských hlasů. Podle ní by mohlo jít až o třicet procent hlasů. Server Deník Referendum komentář Vladimíry Dvořákové rovněž zveřejnil.

Profesorka Dvořáková: Babišovo ANO se výrazně liší od Bártových "veverek"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

V úvodu svého komentáře klade Vladimíra Dvořáková řadu otázek, na které by bylo zajímavé znát odpověď. „Kolik politických stran budeme mít v novém Parlamentu? Kolik z nich bude zcela nových, kolik resuscituovaných, částečně či úplně recyklovaných, kolik z nich jen těsně přeleze pětiprocentní hranici? Jaký bude jejich koaliční či vyděračský potenciál? Bude náš Parlament výrazně fragmentovaný a neustále se dohadující, třeba i s desítkou politických stran?“ nabízí politoložka řadu témat k zamyšlení.

Zároveň však dále reflektuje současnou situaci na politické scéně a obává se o hlasy voličů, které se prý v letošních volbách mohou ztratit, pokud strana nedosáhne na pětiprocentní hranici. „A nebo si položme otázku naopak: Kolik stran jen těsně do Parlamentu neprojde, kolik hlasů se ve volbách ztratí a co to udělá s legitimitou Parlamentu ve vztahu k expandujícímu prezidentovi s jeho legitimitou, posílenou z přímé volby? Je zde riziko, že se ztratí až 30 procent hlasů, a to je na poměrný systém opravdu hodně,“ myslí si Dvořáková.

Fenomén malých stran je zajímavý

Vladimíra Dvořáková pak v komentáři „škatulkuje“ strany, které se ucházejí o přízeň občanů. Tou první je prý škatule se stranami, které se snaží vstoupit do politického prostoru, který je v tuto chvíli víceméně neobsazen, a oslovit především „volné voliče,“ píše komentátorka. Politoložka uvádí, že to jsou čtyři strany, a to: Hlavu vzhůru, Úsvit přímé demokracie, Strana zelených a Česká pirátská strana.

„První dvě strany, Hlavu vzhůru (Jana Bobošíková) a Úsvit přímé demokracie (Tomio Okamura), představují klasickou krajně pravicovou populistickou stranu, oslovující protestní voliče, naštvané a frustrované z každodenních neřešených problémů, nespravedlností, hledající jednoduchá a radikální řešení a pojmenování viníků,“ charakterizuje Dvořáková dvojici volebních uskupení. Podle Dvořákové však najdeme mnoho populistických prvků v kampani každé politické strany a moderní kampaň se prý bez jisté dávky populismu asi neobejde.

„Problém je, pokud se populismus promítne přímo do techniky vládnutí. Koneckonců `veverky` v minulém Parlamentu nám to ukázaly dost názorně,“ myslí si Dvořáková. „Je nutné neustále mobilizovat voliče a zviditelňovat se ve vztahu ke každé projednávané otázce, jež ve společnosti rezonuje, což fakticky destabilizuje možnosti koaliční spolupráce,“ uvádí politoložka v textu, který je zveřejněn na serveru Deník Referendum.

Strany které prosazují spíše kvalitu života

Další dvě strany, které usilují o volné voliče, jsou Strana zelených a Česká pirátská strana. „Představují relativně novou podobu stran, které odrážejí proměny společnosti od druhé poloviny 20. století. Zjednodušeně řečeno jde o strany, které nereagují tolik na sociálně ekonomickou dimenzi politiky, jako spíše na `kvalitu` a `hodnoty` života,“ popisuje strany uznávaná politoložka.

Koaliční potenciál ANO může prý být poměrně rozsáhlý

Druhá velká škatule podle Vladimíry Dvořákové představuje strany, které prý jednoznačně vstupují do prostoru stran velkých a snaží se jim odebrat voliče s důrazem na témata, na nichž se velké strany profilují. Na prvním místě jmenuje tradiční KDU-ČSL. Druhou stranou je podle ní SPOZ. „Strana spíše virtuálního charakteru, jejíž vznik byl kdysi motivován dvěma cíli, z nichž první – zeslabit či rozložit sociální demokracii – stále trvá, druhý – pomoci Miloši Zemanovi do křesla prezidenta – již skončil a nahradil jej možná cíl třetí – vytvořit mocenskou základnu pro prezidenta, jenž by měl své lidi v Parlamentu, byť se dá očekávat, že část sociální demokracie mu tuto základnu tak jako tak poskytne,“ myslí si Dvořáková.

Jedna ze stran, která může získat hlasy a ubrat je velkým stranám, je podle Dvořákové také ANO Andreje Babiše. „Stranu, budovanou jako firmu, jsme již zažili, ale Babišovo ANO se výrazně liší od Bártových `veverek`. Předně zde zřejmě nejde o konkrétní podnikatelský záměr – přístup ke straně, kterou je potřeba řídit jako firmu, odpovídá filozofii a životním zkušenostem Andreje Babiše." Dvořáková zmiňuje, že strana je budována již asi dva roky a dosáhla i určitého regionálního zakotvení. Naráží podle ní na nedostatek osobností, zejména z hlediska potřeby profilovat se jako skupina, která je schopna profesionálně vést stát.

Dvořáková v komentáři uvádí, že koaliční potenciál ANO může prý být poměrně rozsáhlý. „Velká nezkušenost s velkou politikou u většiny případných poslanců však může komplikovat budoucí vyjednávání a způsoby vládnutí,“ píše se v komentáři.

Volič prý není v jednoduché situaci, přesto je třeba podle Dvořákové k volbám jít. „Pokud volič dá najevo, že rozhodování o budoucím Parlamentu ponechá úzkým skupinkám spjatých s nějakou klikou, otevírá další prostor všem nešvarům, jež naše politika projevuje,“ uzavírá komentář Vladimíra Dvořáková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…