Profesorka Dvořáková napsala po svém výstupu v ČT stížnost. Podívejte se

29.06.2014 15:01

Politoložka Vladimíra Dvořáková kritizovala způsob vedení debaty v diskuzním pořadu České televize Události, komentáře. Nepovažuje za dobré, aby si veřejnoprávní média nechávala od politiků vnutit témata, přístupy a schémata, jak se nyní podle ní děje. „Ze zkušenosti vím, že na Události, komentáře se většinou dívají lidé, kteří jednoduchá vyjádření nevyžadují a kteří si cení toho, pokud se na politiku díváme i z jiného pohledu než v rozměrech naší rozhádané politické scény,“ uvedla.

Profesorka Dvořáková napsala po svém výstupu v ČT stížnost. Podívejte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Dvořáková byla pozvána tento týden do Událostí, komentářů, aby komentovala rozhodnutí slovenského soudu, že Andrej Babiš nebyl vědomým spolupracovníkem StB. „Vzhledem k tomu, že moje vysvětlování nakonec probíhalo formou krátkých, stále přerušovaných, výpovědí, chtěla bych veřejnosti objasnit, co jsem vlastně chtěla sdělit; z daného vystoupení to skutečně nemohla pochopit,“ uvedla.

Mimo jiné poukázala na to, že rozhodnutí soudů v případech, jako je ten Babišův, jsou důležitá, byť se mohou dostávat do důkazní nouze. „Protože právě procedura nezávislého soudního rozhodnutí naplňuje skutečný rozchod s minulostí, nikoli jakýsi akt msty.“

Čeští novináři si nechávají politiky vnutit dojem, že verdikt soudu zásadně ovlivní českou politiku

Zajímavé podle politoložky také je, že v tomto případě se politici snaží vytvořit dojem, že rozhodnutí zahraničního soudu, i když nejde o trestní řízení, by mělo zásadním způsobem ovlivňovat politickou scénu v České republice. A posteskla si nad úrovní české žurnalistiky: „A novináři si tento diskurs nechávají vnutit.“

Připustila, že rozhodnutí slovenského soudu ohledně Babiše je pro celou koalici příznivé z hlediska oslovení veřejnosti, opozici se z téhož důvodu nelíbí. „Mohlo by se to stát záminkou rozkolu v koalici, ale takovou záminkou v zásadě může být cokoli. Na to nemusí být člověk politolog, aby k tomuto závěru došel, a nevidím důvod, proč o tom s politologem hovořit,“ podotkla ve zřejmé narážce na vedení diskuze s ní v pořadu Události, komentáře.

Odborník by se v televizi neměl stát pouhým komentátorem Kalouskových bonmotů

Závěrem svého článku Dvořáková upozornila na to, že v Událostech, komentářích je sice času pro komentáře vždy málo. „Přesto pokud chce televize ve vysílání stanovisko odborníka, tak by měl mít šanci hovořit o odborných věcech, nikoli se stát pouhým komentátorem bonmotů pana Kalouska či sporů mezi různými politiky.“

Podle Dvořákové není dobré, aby si veřejnoprávní média nechávala od politiků vnutit témata, přístupy a schémata. „Ze zkušenosti vím, že na Události, komentáře se většinou dívají lidé, kteří jednoduchá vyjádření nevyžadují a kteří si cení toho, pokud se na politiku díváme i z jiného pohledu než v rozměrech naší rozhádané politické scény,“ dodala s tím, že to potvrzují i reakce, které na své vystoupení ve zmíněném pořadu dostala.   

  • Původní text profesorky Vladimíry Dvořákové ČTĚTE ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…