Profesorka Dvořáková uvažuje, jak se po odeznění pandemie změní svět

25.04.2020 17:32

Profesorka politologie Vladimíra Dvořáková má za to, že každá země řešila koronavirovou pandemii způsobem sobě vlastním. Česká vláda podle jejího názoru ignorovala zákony a pořádně rozhazovala peníze. Otázkou podle Dvořákové je, co se stane teď.

Profesorka Dvořáková uvažuje, jak se po odeznění pandemie změní svět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Je samozřejmé, že zpočátku se řešily aktuální problémy, někdy a někde lépe, jindy a jinde hůře. Ideální řešení neexistovalo. Také se v každé zemi projevily ‚tradice‘ rozhodování. U nás se jako vždy při rozhodování ignorovaly zákony a procedury, ale také principy nakládání s veřejnými prostředky z hlediska dobrého hospodáře. Ale všude na světě bude účet za pandemii obrovský, kdo jej zaplatí? Solidarita, která se vzedmula (ale pozor, šmejdi se neztratili a někteří na pandemii silně vydělali), se rychle vyčerpá tváří v tvář ekonomickým ztrátám a jejich sociálním dopadům,“ napsala profesorka na blogu Aktuálně.cz.

Dvořáková nepochybuje, že se svět po pandemii změní. Velmi pravděpodobně se posílí role národních států. To může mít své světlé stránky, ale také stránky o poznání temnější. Některé politiky by to mohlo ponoukat k tomu, aby se začali chovat jako autoritáři. Pokud ve jménu boje proti pandemii dojde k omezení kontaktů mezi státy, případní autoritáři budou o to snáze vytvářet obraz vnějšího nepřítele, proti němuž bude třeba se semknout.

„Čekají nás proměny globalizace (ta neskončí), kde v tradičním vztahu konfliktu a spolupráce mezi státy zřejmě posílí konflikt. Nástup ochranářských politik bude mít dopad na malé hráče (státy), pro něž regionální politika může hrát významnější roli. Do popředí se dostanou sociální otázky, problém chudých a starých občanů, funkčnosti zdravotnických zařízení a nastavení sociálních služeb, které selhávaly i ve vyspělých zemích. Státy urychleně navyšují své výdaje, ale neřeší příjmové stránky svých rozpočtů. Jak dlouho to bude možné? Hrozí posílení oligarchizace politiky, zejména populističtí lídři rozhodují pod vlivem lobbistických skupin, mnohdy nekoncepčně a chaoticky s ohledem na své PR,“ upozornila Dvořáková.

Pandemie podle Dvořákové také ukázala, že řada procesů se může opravdu digitalizovat. Ať už v oblasti státní správy, tak v oblasti školství, ale také v oblasti různých výrobních procesů. Může se ukázat, že už nebudeme potřebovat tolik pracovníků ze zahraničí. Z celosvětového hlediska může dojít k dalšímu zvětšení rozdílů mezi bohatým severem a chudším jihem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapení ze SPOLU: Vondra zaslal odvážnou odpověď. Může mít dohru

10:51 Překvapení ze SPOLU: Vondra zaslal odvážnou odpověď. Může mít dohru

Jaké jsou v EU hrozby pro svobodu projevu? Bude zastavení cenzury vaší prioritou? A musí se bojovat …