Profesorka, která pije krev Jaroslavu Tvrdíkovi, vystoupila po ránu v ČT

29.03.2016 8:52

Čínský prezident Si Ťin-pching, který je od včerejška na oficiální návštěvě České republiky, je zřejmě nejmocnějším mužem Číny a do svých rukou soustřeďuje další a další pravomoci. V ranním vysílání České televize to uvedla sinoložka Olga Lomová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Profesorka, která pije krev Jaroslavu Tvrdíkovi, vystoupila po ránu v ČT
Foto: Hana Brožková - KPR
Popisek: Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching

Připomněla, že v mládí byl Si Ťin-pching poslán na převýchovu pracovat na venkov a že jeho pracovní výsledky i ve srovnání se ženami nebyly nijak výborné. Protože pocházel z rodiny, která byla vystavena řadě perzekucí, musel se vymezovat vůči svému otci. „Musel se v něm zrodit vzdor a touha jednou tyto věci odčinit,“ podotkla profesorka Lomová, kterou za její vyjádření na téma Číny v minulých dnech několikrát kritizoval prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce  Jaroslav Tvrdík.

Dostává všechno pod kontrolu

Podle ní se zdá, že Si Ťin-pching je skutečně nejmocnějším mužem Číny. Hlavní je, že je generálním tajemníkem Komunistické strany Číny. Ta má totiž rozhodovací pravomoci, státní správa je podřízena komunistické straně.

Lomová uvedla, že čínský prezident se snaží od dob kulturní revoluce dostávat bezprecedentním způsobem do svých rukou další a další pravomoci. „Dostává všechno pod kontrolu,“ poznamenala.

Vysvětlila, že Čínu řídí politbyro. To je vrcholný 25členný orgán. Nejdůležitější rozhodovací pravomoci má stálý sedmičlenný výbor.

Pokud chce někdo něco měnit, může to dělat skrze komunistickou stranu

Komunistická strana má klíčové postavení pro řízení celého státu. Buňky komunistické strany jsou jediné struktury, jejichž prostřednictvím mohou obyvatelé vyjednávat s mocí. Na nižších pozicích může pro lidi komunistická strana dělat pozitivnější věci. „Je tady výraznější postoj ve smyslu, pokud někdo chce něco měnit a ovlivňovat, tak to může dělat skrze komunistickou stranu,“ uvedla sinoložka.

Když nastupoval současný čínský prezident k moci, vkládaly se do něj velké naděje. Byl považován za někoho, kdo je poctivý a bude něco dělat pro čínský lid. Předpokládalo se, že má zájem o řešení problémů. Zejména obrovské korupce a zneužívání postavení. Tyto problémy vedly v roce 1989 k protestům, nynější situace je ale ještě horší než v roce 1989.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…