Průmyslu se daří, služby a stavebnictví stagnují. Ukázal to průzkum ČSÚ

06.02.2012 10:45

České stavebnictví v loňském roce kleslo o 3,1 procenta. V roce 2011 bylo zahájeno o 2,1 procenta staveb bytů méně než v roce 2010, dokončeno bylo o 21,4 procenta bytů méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Průmyslová výroba v Česku za loňský rok vzrostla o 6,9 procenta, v prosinci 2011 byla meziročně reálně vyšší o dvě procenta. Tržby za služby loni klesly o 1,5 procenta.

Průmyslu se daří, služby a stavebnictví stagnují. Ukázal to průzkum ČSÚ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku v loňském roce meziročně klesla o 12,2 procenta. Stavební úřady v loňském roce vydaly o 1,4 procenta stavebních povolení více, ale jejich orientační hodnota podle ČSÚ klesla o 14,8 procenta. Produkce pozemního stavitelství zaznamenala meziroční pokles o 0,3 procenta, inženýrské stavitelství kleslo o 8,7 procenta. Stavební produkce klesla v roce 2011 ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 o 10,8 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se loni meziročně snížil o 5,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 1,5 procenta a činila 29.206 Kč. Za samotný prosinec stavební produkce vzrostla meziročně o 14,6 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 16,2 procenta.

Průmysl vzrostl o 6,9 %

Průmyslová výroba v Česku za loňský rok vzrostla o 6,9 procenta, v prosinci 2011 byla meziročně reálně vyšší o dvě procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. K meziročnímu růstu průmyslové produkce podle statistiků nejvíc přispěla výroba motorových vozidel a výroba strojů a zařízení. Za celý loňský rok hodnota nových zakázek meziročně stoupla o 5,4 procenta.

Po vyloučení sezónních vlivů byla prosincová produkce meziměsíčně nižší o 0,8 procenta a hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,2 procenta. Prosincová produkce očištěná pouze o vliv počtu pracovních dnů meziročně stoupla o 4,4 procenta. Loňský prosinec měl ve srovnání s předloňským o jeden pracovní den méně. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů přispěla ke zvýšení průmyslové produkce v loňském roce meziročním růstem o 21,2 procenta, výroba strojů a zařízení o 12,3 procenta a výroba pryžových a plastových výrobků přispěla zvýšením o 10,1 procenta.

Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 9,8 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 2,8 procenta a výroba potravinářských výrobků o 4,6 procenta. K meziročnímu růstu prosincové průmyslové produkce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 11,5 procenta, výroba strojů a zařízení o 14,8 procenta a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení o 28,2 procenta. Výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení v prosinci meziročně klesla o 26,9 procenta, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 6,4 procenta a výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků klesla o 30,1 procenta.Nové zakázky ze zahraničí se v roce 2011 meziročně zvýšily o 12,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 5,1 procenta.

Jen za prosinec se hodnota nových zakázek ze zahraničí proti prosinci 2010 zvýšila o 10,3 procenta a hodnota tuzemských se snížila o 17,1 procenta. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v roce 2011 meziročně vyšší o 7,2 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 16,2 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 0,4 procenta.Prosincové průmyslové tržby se proti předloňskému prosinci meziročně zvýšily o 2,4 procenta.

Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 11,5 procenta a domácí tržby v běžných cenách klesly o 4,2 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v tuzemských průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci se loni proti roku 2010 zvýšil o tři procenta. Jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 3,3 procenta a činila 25.759 Kč. Za poslední loňský měsíc se počet zaměstnanců v těchto podnicích meziročně zvýšil o 1,7 procenta a průměrná měsíční nominální mzda se jim zvýšila o 0,3 procenta na 27.453 Kč.ČSÚ spočítal také výsledky posledního loňského čtvrtletí, podle kterých se proti čtvrtému čtvrtletí 2010 tuzemská průmyslová produkce zvýšila o 3,1 procenta, přičemž po očištění od počtu pracovních dnů stoupla o 3,8 procenta. Nové zakázky v tuzemském průmyslu v posledních třech měsících loňského roku meziročně vzrostly o 1,8 procenta. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 9,8 procenta, zatímco tuzemské klesly o 10,5 procenta.Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v posledním čtvrtletí meziročně vyšší o 3,9 procenta. Tržby z přímého vývozu se zvýšily v běžných cenách o 13,3 procenta. Domácí tržby v běžných cenách klesly o 3,7 procenta.Průměrný počet pracovníků ve výrobních podnicích s 50 a více zaměstnanci se za poslední tři měsíce roku 2011 se meziročně zvýšil o 1,8 procenta a průměrná měsíční nominální mzda se jim zvýšila o 1,8 procenta na 27.505 Kč.

Tržby za služby klesly o 1,5 %

Tržby za služby loni v Česku meziročně klesly o 1,5 procenta. Ve 4. čtvrtletí sezónně očištěné tržby ve službách reálně mezičtvrtletně stagnovaly, přičemž meziročně po očištění o vliv pracovních dní se snížily o 2,2 procenta a bez očištění o 2,6 procenta. Největší pokles tržeb byl loni zaznamenán u profesních, vědeckých a technických činností. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Tržby v ubytování, stravování a pohostinství v loňském roce zaznamenaly po tříletém poklesu mírný růst o 0,6 procenta, a to díky zvýšení tržeb za ubytování o 5,9 procenta. "Přes mírný růst stravovacích a pohostinských zařízení v první polovině roku se tržby celoročně snížily o 2,2 procenta. Pokles byl zaznamenán již čtvrtým rokem, i když se ve srovnání s předchozími roky zmírnil," uvedl ČSÚ.

V kategorii informačních a komunikačních činností se loni tržby snížily o 1,6 procenta a činnosti v oblasti nemovitostí zaznamenaly pokles tržeb o 3,8 procenta. Tržby za pronájem a správu nemovitostí byly loni o dvě procenta nižší než v roce 2010. "Tržby realitních kanceláří začaly po nárůstu v 1. čtvrtletí postupně klesat a v ročním součtu se snížily o sedm procent," stojí ve zprávě ČSÚ.

Zlatá doba pro pracovní agentury

Tržby v odvětví profesních, vědeckých a technických činností se loni snížily o 9,1 procenta. Nižší tržby zaznamenala, podobně jako v letech 2009 a 2010, všechna sledovaná odvětví. Nejvýrazněji se projevil pokles v architektonických a inženýrských službách (o 11,4 procenta) a reklamních službách (o 10,2 procenta). Naopak nejmenší pokles zaznamenaly právní a účetnické činnosti, a to o 0,8 procenta.

U administrativních a podpůrných činností se loni tržby podle ČSÚ zvýšily o 4,3 procenta. Ve všech čtvrtletích rostly tržby službám v oboru pronájmu a operativního leasingu (roční nárůst o 1,5 procenta), pracovním agenturám (roční nárůst o 21,3 procenta) a administrativním a kancelářským činnostem (roční nárůst o 7,4 procenta). Tržby cestovních kanceláří se loni meziročně zvýšily o 1,2 procenta. Nižší tržby naopak vykázaly bezpečnostní agentury (pokles 0,9 procenta) a činnosti související se stavbami a úpravou krajiny (pokles o 0,4 procenta).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…