Průšvih Volkswagenu: Horko je i německé vládě

24.09.2015 9:00

Německé ministerstvo dopravy popřelo obvinění, že vědělo o technologii, kterou automobilka Volkswagen používala k manipulaci s emisemi u naftových vozů. Volkswagen přiznal, že v milionech svých aut využíval software, který rozpoznal, kdy je vůz právě testován na emise, a spustil systém, který emise při testování omezuje. Němečtí prokurátoři včera zahájili předběžné vyšetřování tohoto případu.

Průšvih Volkswagenu: Horko je i německé vládě
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Státní zastupitelství spolkové země Dolní Sasko, v níž sídlí wolfsburgské ústředí automobilky, uvedlo, že připravují vyšetřování Volkswagenu na základě podání řady občanů. Vláda spolkové země Dolní Sasko má v koncernu Volkswagen blokační minoritu 20 procent akcií. Volkswagen vyšetřuje v trestní věci už ministerstvo spravedlnosti USA, kde celý skandál vznikl.

S obviněním, že německá vláda o postupu Volkswagenu věděla, přišla mimo jiné německá opoziční strana Zelených. Ministerstvo dopravy již koncem července připustilo, že si je vědomo rozdílů mezi objemem automobilových emisí v testovacím prostředí a ve skutečném provozu. Dnes však odmítlo tvrzení listu Die Welt, podle něhož toto vyjádření dokládalo, že způsob, jakým Volkswagen manipuloval s testováním emisí, ministerstvo znalo.

Strana Zelených ve svém obvinění hovořila mimo jiné o problematice přepínacích zařízení, která upravují fungování motoru a vypouštění emisí v okamžiku, kdy rozpoznají, že je vůz testován. Ministerstvo podle Die Welt v odpovědi uvedlo, že sdílí „názor Evropské komise, že plán na potlačení přepínacích zařízení se v praxi ještě rozsáhleji neosvědčil“.

Obvinění, že ministerstvo znalo postup Volkswagenu při manipulaci s emisemi, dnes ministr dopravy Alexander Dobrindt označil za „falešná a nepatřičná“. Dodal, že se o celém případu poprvé dozvěděl o víkendu z novin. „Snažíme se tento případ objasnit. Volkswagen musí obnovit svou důvěryhodnost,“ prohlásil.

Skandál kolem automobilky Volkswagen vypukl v pátek, kdy firmu z manipulace emisních testů u naftových vozů obvinila americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). Volkswagenu v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (437 miliard Kč), skandál navíc tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země.

Volskwagen se kvůli skandálu dostal pod silný tlak, který ještě zvýšil zhruba třetinový propad tržní hodnoty společnosti za první dva dny týdne. Zdroj z firmy agentuře Reuters sdělil, že pětičlenný výkonný výbor dozorčí rady nyní zpovídá generálního ředitele koncernu Martina Winterkorna, aby mohl předat pátečnímu zasedání dozorčí rady své doporučení. Rada měla původně Winterkornovi prodloužit mandát o dva roky, nyní se ale objevují dohady, že jej naopak kvůli skandálu funkce zbaví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…