Psycholog rozebral ruskou a muslimskou duši. Je prý zcela pochopitelné, proč se bojíme jen té druhé

08.07.2015 17:22

Podle psychologa Daniela Štrobla by si Evropa měla ujasnit, co jsou evropské hodnoty, které musejí respektovat i nově příchozí. Uvedl to v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Štrobl se již několik let zabývá vlivem válečných konfliktů či novodobých civilizačních rizik na chování lidí.

Psycholog rozebral ruskou a muslimskou duši. Je prý zcela pochopitelné, proč se bojíme jen té druhé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlící se muslimové

„Lidé se vždy nejvíce děsí neznámého. Stejné je to i s islamisty – a v posledních měsících i uprchlíky, kteří před expanzí Islámského státu a jeho praktikami utíkají do Evropy,“ řekl v rozhovoru Štrobl.

V odpovědi na otázku, proč se Češi neobávají Ruska, ale mnohem více na tisíce kilometrů vzdálených islamistů, Štrobl uvedl, že o Rusech jako Slovanech si totiž myslíme, že je velmi dobře známe. „Že jsou pro nás čitelní, takže víme, co od nich můžeme očekávat, že už nás nemohou ničím překvapit. I když třeba s bleskovou okupací Krymu překvapili asi každého,“ řekl s tím, že islám je pro nás černou dírou, které nerozumíme, nechápeme ji. „Která nám nahání svým chováním hrůzu. I když je od nás – narozdíl třeba od Ruska či konfliktu na Ukrajině – tak daleko,“ dodal.

Celý rozhovor ZDE

Podle něj se sami islamisté světu prezentují upalováním zajatců v klecích, kamenováním či řezáním hlav. „Tohle se v Evropě nedělo ani v nejtemnějších dobách středověku. Islámské právo například neřeší motivy trestných činů – zda kradu z hladu, anebo protože se chci obohatit,“ řekl.

„Například představa, že v Praze existují čtvrti, kde platí právo šaría, je pro nás určitě bláznivá. Muslimové o to ale na druhé straně žádají v Londýně či v Paříži. A třeba anglikánská církev se na tyto snahy dívá docela vstřícně. Jenomže tyto vstřícnost, humánnost a tolerance mohou podle mne rozložit evropskou civilizaci zevnitř,“ podotkl s tím, že bychom měli skutečně přihlédnout ke stále častějšímu varování před ohrožením evropské civilizace. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…