Putin: Náš plyn bude levnější než ten z USA. Američané nám chtějí překazit plynovod do Evropy

25.06.2014 9:05

Ruský prezident Vladimir Putin přijel včera na půldenní návštěvu Vídně, aby podepsal kontrakt na rekonstrukci plynovodu South Stream za 45 milard dolarů. Zmínil rovněž, že Američané proti podepsání dohody bojovali všemi prostředky, protože chtějí plyn do Evropy dodávat sami.

Putin: Náš plyn bude levnější než ten z USA. Američané nám chtějí překazit plynovod do Evropy
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

50 % nově vzniklé společnosti patří ruskému plynařského gigantu Gazprom a dalších 50 % rakouské skupině OMV. Hlavním cílem společného projektu je zajistit rekonstrukci části plynovodu, která prochází rakouským územím. Rekonstrukce započne v roce 2015 a měla by trvat přibližně dva roky. Byť mluvčí OMV Robert Lechner se prý nechal slyšet, že by plyn mohl začít plynovodem proudit už v roce 2016.

„Američané dělají vše pro to, aby tento kontrakt překazili. Na tom ale není nic neobvyklého. Jde o standardní konkurenční boj. V tomto případě je jeho součástí i politika," rozebíral včera Putin situaci po jednání s prezidentem země Heinzem Fischerem. Putin zároveň připomněl rok 1962, kdy byl nastartován podobný projekt s Německem. I tehdy byli podle Putina Američané proti.

Podle ruského prezidenta je rovněž zřejmé, že Američané nemohou Rusku konkurovat ani nižší cenou. „Cena za plyn od USA nemůže být nižší než ceny, které můžeme nabídnout my. Jednoduše proto, že plyn z plynovodu je vždy levnější než plyn ve zkapalněné formě." V této souvislosti se tak Putin ohradil vůči tomu, že by tento akt byl namířen proti Ukrajině. „Naším hlavním záměrem není nijak obcházet Ukrajinu. Chceme pouze rozšířit možnosti přepravy plynu. Je nesmyslné hledat v každém rozhodnutí Ruska snahu někoho jiného poškodit. My se snažíme pouze o to, abychom získavali další výhodné kontrakty, které pomohou exportu našich komodit," vysvětloval Putin postoje Ruska. Rakouský prezident Heinz Fischer k tomu dodal, že projekt South Stream považuje za „výhodný a velmi užitečný".

Zároveň se Fischer ohradil vůči kritice Rakouska za podepsání dohody s Ruskem. Podle jeho mínění by takto tito kritici mohli poukazovat prakticky na desítky dalších evropských zemí a společností. „Nerozumím tomu, proč by Rakousko nemohlo jednat a podepisovat kontrakty s obchodním partnerem, se kterým máme společné zájmy. To přece vůbec neodporuje politickým rozhodnutím EU," dodal Fischer. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…