Reálně hrozí velké zdražování. Poděkovat můžeme do Německa bojovníkům proti uhlíku

03.08.2019 13:01

Nová uhlíková daň, kterou chtějí zavést v Německu, se podle všeho dotkne i Čechů. Zdražit by se totiž mělo všechno včetně potravin. Informuje o tom server iDnes.cz.

Reálně hrozí velké zdražování. Poděkovat můžeme do Německa bojovníkům proti uhlíku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Jde o to, že Německo nestíhá plnit cíle snižování emisí, i z toho důvodu tak chce znevýhodnit všechny fosilní zdroje. Z toho důvodu dojde ke zdražení pohonných hmot a k následnému zdražení většiny zboží, a to včetně potravin. Jak upozorňuje ekonom BH Securities Štěpán Křeček, navýšení nákladů na dopravu bude ovlivňovat cenovou hladinu v Česku, a to minimálně u položek dovážených z Německa. „V této souvislosti lze očekávat zdražení například u potravin,“ řekl jasně. 

Původní text ZDE.

Němci konečný návrh, který by měl být zaveden, představí v září. Za jednu tunu oxidu uhličitého CO2 by se mělo platit 35 eur. Cena nafty by tak mohla poskočit zhruba o 11 centů za litr. „Zavedení nové daně z uhlíku povede k absurdní situaci, kdy se daně stanou zcela dominantní složkou ceny nafty,“ domnívá se Křeček.

A dodává, že v Česku tak zřejmě přibude německých řidičů, kteří zde budou tankovat. V případě tedy, že čeští čerpadláři rovněž výrazně nezdraží. Zdražení nafty a benzinu má vést řidiče k tomu, aby přešli na alternativní paliva. „Je pravděpodobné, že v roce 2030 by mohla být poměrně podstatná část německého vozového parku obměněna,“ uvedl vedoucí partner EY pro automobilový sektor Petr Knap.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda pak uvedl, že v případě, že se Německu vskutku přechod na elektromobilitu bude dařit, je ohrožen celý stávající ekonomický model České republiky.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …