Redaktor z Respektu voličům inženýra Čuby: Nadáváte na mafiány a zvolili jste jednoho z nich

23.10.2014 11:30

Nostalgie po údajných úspěších komunismu prý dostala do Senátu Františka Čubu, někdejšího šéfa legendárního JZD ze Slušovic. Redaktor Respektu Jaroslav Spurný to nechápe. Čuba podle něj totiž spíše než jakoukoliv změnu ztělesňuje právě to, co voliči na současné politice nenávidí nejvíce.

Redaktor z Respektu voličům inženýra Čuby: Nadáváte na mafiány a zvolili jste jednoho z nich
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. František Čuba

„Klientelismus, protekci a mizení společného majetku v nedohledatelných končinách,“ definoval Spurný úspěch Čuby, který stvořil slušovickou legendu. Bez toho by totiž prý byly Slušovice zcela běžným JZD. Na počátku normalizace však najednou Čuba „spolkl“ šestnáct družstev v sousedství a dostal možnost soustředit se na „přidruženou výrobu“ - tedy v podstatě na nezemědělskou činnost, která jiným byla zakazována.

Spurný nezpochybňuje, že Čuba byl schopným manažerem a uměl si k sobě vybrat dravé lidi. Jenže kromě toho byl členem okresního výboru KSČ a komunisté mu šli na ruku. „Na rautech JZD Slušovice si podávaly dveře komunistické špičky, jako Miloš Jakeš, Lubomír Štrougal nebo Rudolf Hegenbart. A třeba komunistická rozvědka dodávala Slušovicím některé úlovky pocházející z krádeží špičkových know how v zahraničí,“ připomíná novinář.

V roce 1990, když začal volný trh, měl podle něj Čuba neuvěřitelný náskok a šanci prokázat své schopnosti a stát se tahounem hospodářství. Jenže místo toho vykázal už v roce 1990 ztrátu půl miliardy.

Celý komentář ZDE.

O rok později se družstvo rozdělilo do sedmi podniků a následovala zcela nepřehledná spleť dělení, při kterém záhadně zmizela značná část majetku družstva. O Čubu se kvůli tomu dlouho zajímaly orgány činné v trestním řízení, a podniky, vzniklé ze slušovického družstva, hromadně krachovaly. Je prý otázka, zda se jednalo o pouhou neschopnost, nebo plánovaný tunel.

Spurný připomíná i případ Miroslava Kovaříka, Čubova blízkého spolupracovníka ze Slušovic, kterého v roce 1995 zabila bomba pod autem. Jednalo se prý o vyřizování účtů v obchodu s lehkými topnými oleji, ve kterých na daňových únicích mizely miliardy a vraždy v té době nebyly nic výjimečného. Spurný k tomu poznamenává, že pár měsíců poté vybuchla bomba i před domem Čubova syna.

Spurný uzavírá, že veterán Čuba v Senátu nejspíš nikomu příliš neuškodí ani nepomůže, ale uvažování jeho voličů je prý fascinující. „Téměř všichni nadávají na klientelismus, kontakty byznysu a politiky, mizení společných peněz. To vše se dá v Čubově agrokombinátu najít vrchovatě,“ shrnuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…