Ruské válečné lodě a letadla mohou využívat kyperské území

25.02.2015 21:59

Rusko získalo od Kypru povolení kotvit s válečnými loděmi v jeho přístavech. Ruská letadla zase mohou využívat kyperská letiště k "humanitárním akcím". Obě země uzavřely tuto dohodu v rámci společného akčního plánu pro roky 2015 až 2017, který zahrnuje spolupráci ve vojenství, boji proti terorismu a obchodu s drogami, a to u příležitosti návštěvy kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise v Moskvě.

Ruské válečné lodě a letadla mohou využívat kyperské území
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina

Podle kyperského vydání listu Kathimerini mají Spojené státy a Británie k nejnovějšímu vývoji rusko-kyperských vztahů výhrady, byť oficiálně dnešní smlouvy zatím nekomentovaly. Ruský prezident Vladimir Putin po jednání s Anastasiadisem řekl agentuře TASS, že dohoda se týká především ruských lodí zapojených do boje proti mezinárodnímu terorismu a pirátství. Dodal, že vojenská spolupráce mezi Ruskem a Kyprem není namířena proti žádné třetí straně.

"Naše přátelské vazby nejsou namířeny proti nikomu," řekl Putin. "Nemyslím si, že by to mělo někde vzbuzovat obavy," dodal.

Ruský prezident vyslovil politování nad poklesem objemu obchodů mezi Ruskem a Kyprem

Rusko usiluje podle agentury AP o podobné smlouvy k využívání přístavů pro doplňování zásob a údržbové práce na lodích v různých částech světa. Cílem Moskvy je rozšířit svůj vojenský globální dosah.

Dohoda mezi Ruskem a Kyprem, který je členem Evropské unie, přichází v době napjatých rusko-unijních vztahů kvůli vyostřené situaci na východní Ukrajině. EU uvalila na Rusko kvůli jeho účasti ve východoukrajinském konfliktu ekonomické sankce, na které Moskva odpověděla odvetnými opatřeními v dovozu potravin.

Podle TASS Putin také slíbil, že Rusko bude nadále pomáhat Kypru i finančně v rámci odstraňování následků bankovní krize, která ostrovní stát zasáhla před dvěma roky, a to navzdory protiruským sankcím EU. Moskva souhlasila v roce 2013 se snížením úroků na splátky úvěru poskytnutému Kypru v roce 2011 ve výši 2,5 miliardy eur a jejich rozložení do více let.

"Dohodli jsme se, že budeme povzbuzovat všemi možnými prostředky společnosti a banky obou zemí, aby posílily vzájemně prospěšnou spolupráci," řekl k tomu Putin.

Ruský prezident vyslovil politování nad poklesem objemu obchodů mezi Ruskem a Kyprem v roce 2014, který způsobily mimo jiné i "protiruské sankce EU". "Jsem přesvědčen, že společně můžeme zlepšit situaci a vrátit obchodní vztahy na cestu růstu," dodal Putin.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…