Rusko bude i nadále ohrožovat demokracii v Česku, varuje sociolog

26.08.2014 9:16

Sociolog Ivan Fišera sepsal pro úterní MF Dnes text, v němž vydává důrazné varování určené všem českým občanům. Rusko prý hledělo a hledí na země na západ od svých hranic jako na prostor, kde se snaží získat vliv - a to za pomoci obchodu či kybernetických útoků a lživé propagandy. Naši politici se ale proti těmto útokům nijak výrazně nebrání.

Rusko bude i nadále ohrožovat demokracii v Česku, varuje sociolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimir Putin alegoricky s protiletadlovým systémem

Západní demokracie jsou podle sociologa Ivana Fišery ohroženy ruskou hybridní válkou. Je to válka, ve které jsou využívány násilné akce, kybernetické útoky i propagandistické obelhávání obyvatelstva, ale její strůjci si dávají pozor, aby se vyhnuli válce otevřené, nedej bože snad dokonce nukleární. To prý však strůjcům z Ruska nebrání v tom, aby ze snah o rozpoutání války neobviňovali právě západní demokracie.

Pozornosti Ruska v tomto směru prý neuniká ani Česko. Západní demokracie má řadu výhod, ale také slabin. Díky její otevřenosti je snazší importovat do země agenty, ekonomicky ovládnout klíčové podniky a díky svobodě slova i šířit všemožné názory. V Česku je to ještě o to jednodušší, že řadě lidí u nás sovětská nadvláda v minulosti nijak nevadila. Dokonce si při spolupráci s ní budovali kariéru. Proto dnes musíme naši demokracii důrazně bránit.

„Demokracie v Česku bude nadále obratně a se značným nasazením ohrožována nejméně tak silně, jako tomu je a bude v řadě okolních zemí. Proto se musí její obrana a regenerace stát pro českou vlastenecky odpovědnou politickou reprezentaci i všechny občany prvořadou prioritou,“ apeluje Fišera. Čeští politici se ale podle jeho názoru nechovají dost razantně. Jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kontakty s Ruskem spíše hájí. A pravicová opozice je podle autora příliš nevýrazná.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dát důchodcům to, co dáváme na Ukrajinu, tak jezdí na Mallorcu!“ Pravda bolševika ze Slavonic

15:30 „Dát důchodcům to, co dáváme na Ukrajinu, tak jezdí na Mallorcu!“ Pravda bolševika ze Slavonic

„Na Ukrajině jsem byl dvakrát a žádná demokracie tam nikdy nebyla. Vypadalo to tam, já byl v Ivanofr…