Ruští policisté zatkli ředitelku ukrajinské knihovny v Moskvě

29.10.2015 7:08

Ruští federální vyšetřovatelé zatkli ředitelku knihovny ukrajinské literatury v Moskvě Nataliji Šarinovou, a to po prohlídce zařízení, při kterém údajně zabavili „množství protiruských tiskovin“ a výslechu. Oznámila to ruská a ukrajinská média. „Moskevská knihovna se ukázala být hnízdem ukrajinských nacionalistů,“ napsal populární ruský list Komsomolskaja pravda.

Ruští policisté zatkli ředitelku ukrajinské knihovny v Moskvě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu Ruska a proti válce na Ukrajině

„Ředitelka byla zadržena na 48 hodin. Mezitím má soud rozhodnout o uvalení vazby,“ uvedla ruská agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný policejní zdroj. Oficiálně ale úřady tuto informaci nepotvrdily.

Ruští vyšetřovatelé podle ukrajinské agentury Unian také zatkli spolupředsedu spolku Ukrajinců v Rusku, ale po několika hodinách jej propustili. Před knihovnou postávali policisté v maskách a nedovolovali nikomu vstoupit do budovy. „Knihovna je uzavřena, protože jsme tu my,“ prohlásil policejní kapitán, který odmítl uvést své jméno.

Později pracovníci knihovny tvrdili, že se policisté pokoušeli do knihovny podstrčit nacionalistickou literaturu, podobně jako prý učinili i v roce 2011. „Jsou to staré metody. Není vyloučeno, že podstrčili stejné knížky jako před lety,“ uvedl nejmenovaný knihovník.

Policisté prohledali také byt ředitelky

Šarinová ještě před zatčením řekla zpravodaji Unian, že policisté prohledali i její byt, kde zabavili několik knih věnovaných hladomoru na Ukrajině ve 30. letech minulého století, kdy byla součástí Sovětského svazu, jakož i diplomy s poděkováním od ukrajinských prezidentů Viktora Juščenka a Viktora Janukovyče.

V samotné knihovně podle ní policisté nic zakázaného nenašli, avšak ve zvláštním, veřejnosti nepřístupném fondu zabavili knihy o kontroverzním vůdci ukrajinských nacionalistů Stepanu Banderovi a jeho přívržencích, které však podle ředitelky nefigurují na ruském seznamu zakázané extremistické literatury.

Naopak Komsomolskaja pravda tvrdí, že nacionalistické knihy, noviny a časopisy byly v knihovně volně přístupné a že sama státní knihovna, formálně spravovaná moskevskou radnicí, se fakticky od svého vzniku v roce 2006 stala „Domem kultury ukrajinských nacionalistů“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…