Sedm obcí spojí říjnové volby s místním referendem

22. 9. 2017 21:59

Podzimní volby do Poslancké sněmovny, které se konají 20. a 21. října, spojí sedm měst a obcí s konáním místních referend. Zapojí se do nich občané Jilemnice na Semilsku, Chropyně na Kroměřížsku, Cerhenic na Kolínsku, Zubří na Vsetínsku, Vědomic na Litoměřicku, Velkého Meziříčí na Žďársku a Mimoně na Českolipsku. Otázky se týkají například stavby silnic, bazénu a koupaliště nebo těžby štěrkopísku, vyplývá z údajů, které má ČTK k dispozici.

Sedm obcí spojí říjnové volby s místním referendem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto

V Jilemnici budou lidé rozhodovat o výstavbě koupaliště. Části obyvatel města se zdá projekt, jehož náklady mají dosáhnout 76 milionů korun, zbytečně drahý. Petici za vypsání referenda podepsalo 1 177 lidí, tedy více než čtvrtina voličů. Podle původních plánů se mělo s výstavbou koupaliště začít letos, v provozu mělo být příští rok.

V šestapůltisícové Mimoni bude tématem referenda výstavba přeložky silnice II/270 vnitřním průtahem. Části obyvatel se tato varianta nelíbí, za vhodnější pro odvedení tranzitní dopravy považují vybudování obchvatu města. V Chropyni budou lidé rozhodovat o tom, zda má město změnou územního plánu zamezit těžbě štěrkopísku v lokalitě Hejtman.

Ve Velkém Meziříčí se uskuteční referendum k úpravám náměstí. O jeho konání rozhodl Krajský soud v Brně poté, co aktivisté pro referendum sehnali potřebné podpisy. Zastupitelé města počátkem září referendum neschválili, jeho odpůrci argumentovali tím, že by mohlo být v rozporu se zákonem. Obyvatelé Cerhenic se vyjádří k tomu, zda mají Cerhenice koupit objekt Sokolovny do majetku městyse.

Refendum v Zubří vyhlásil na konci srpna Nejvyšší správní soud (NSS), který tak vyhověl přípravnému výboru. Šlo teprve o druhý podobný verdikt, kdy NSS sám vyhlásil referendum. Lidé se vyjádří k záměru stavby krytého bazénu. Poslední hlasování v Zubří, které se týkalo širšího areálu včetně zvažovaného bazénu, bylo neplatné kvůli nedostatečné účasti.

Ve Vědomicích se pak občané vyjádří ke trase obchvatu, který má podle současného návrhu vést katastrem obce. Už loni tam lidé v referendu jednoznačně odmítli těžbu štěrkopísku, které by musel ustoupit les.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslava Němcová: Jsem smutná

8:23 Miroslava Němcová: Jsem smutná

ROZHOVOR Pokud má Václav Klaus mladší jako každý výrazný politik v politické soutěži nějakou ambici,…