Šéf KSČM Filip o krachu systému, podnikavcích a úkolu, který zadal Jiřímu Dolejšovi

18.10.2013 10:20

Zavedením milionářské daně by chtěli komunisté vyrovnat promlčení privatizačních zločinů. Stát by měl vykupovat akcie soukromých podniků, peníze by se daly ušetřit například zrušením církevních restitucí. Tyto a další názory zazněly v rozhovoru předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pro dnešní Hospodářské noviny.

Šéf KSČM Filip o krachu systému, podnikavcích a úkolu, který zadal Jiřímu Dolejšovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM

Komunisté slibují, že mzdy v Česku by se měly dostat na průměr Evropské unie, který je nyní okolo dvou tisíc eur.  Ale neoliberální model se vyčerpal a zkrachoval. Podle Filipa i stát, kraje a obce mohou zřizovat podniky. „Takže je potřeba  obrátit se k jinému modelu, který bude ekonomiku stimulovat,“ uvedl Filip. Podle něj se ukázalo, že privátní vlastníci vůbec nejsou lepší vlastníci než stát. „Naopak se někdy nechovají jako podnikatelé, ale jako podnikavci.“

KSČM prosazuje, aby stát vykupoval akcie. A kde by na to chtěl vzít? „Je možné neplatit církevní restituce, je možné uspořit na tom, že nebudete provozovat tolik zdravotních pojišťoven a sloučíte je do jedné.“

Proto chtějí komunisté vyvolat referendum o církevních restitucích. „Protože zákon, který přijal Parlament, může Parlament také zrušit.“ Podle Filipa je ujednání s církvemi o tom, že stát jim bude 30 let vyplácet náhrady, neplatné. „…protože člověk se nemůže předem vzdát svých práv, a tady vláda, jež tu byla tři roky, zavázala dalších osm vlád, které to mají realizovat. To se ve slušné společnosti nedělá.“

Na námitku, že je ale nutné se s církvemi vypořádat, Filip uvedl: „Například v sousedním Německu, které je mnohem více katolické, je kostelní daň, takže tomu kostelu, ke kterému patříte, platíte daně. A to se dá zavést.“  A co námitka, že zrušení zákona neruší samotnou smlouvu? „To, co bylo  vydáno, to nemůžete zrušit, nemůžeme připustit retroaktivitu, ale to, co nebude vydáno, by podléhalo revizi.“

Komunisté také mají plán, jak vyrovnat promlčení privatizačních zločinů. Chtějí zavést milionářskou daň, která by se platila z majetků nad deset milionů. Pokud by měl někdo miliony schované ve sklepě, řešilo by se to podobně jako v Německu, kde každý, kdo požádá o stavební povolení, musí doložit, že má na stavbu řádně zdaněné prostředky.  Milionářská daň by měla být 32 %.

Po volbách jsou komunisté ochotni jednat se všemi politickými stranami. Některé jsou ovšem KSČM bližší: „Zadal jsem místopředsedovi Jiřímu Dolejšovi, aby udělal průnik programů s ČSSD, SPOZ, KDU-ČSL i ostatními,“ podotkl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…