Šéf NATO kritizoval Rusko za incidenty s Tureckem

06.10.2015 13:19

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg označil za „nepřijatelné“ pronikání ruských letadel operujících v Sýrii do vzdušného prostoru Turecka, které je členským státem NATO. Rusko kritiku vzápětí odmítlo. Podle Ankary ruské letouny narušily turecký vzdušný prostor v sobotu a v neděli. Naopak podle Rusů aliance využila incidentu k tomu, aby se zapojila do informační války proti Rusku.

Šéf NATO kritizoval Rusko za incidenty s Tureckem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Stoltenberg vybídl Moskvu, aby využila přímých komunikačních kanálů s velením NATO, aby se tyto incidenty neopakovaly a nedocházelo „k vytváření nebezpečných situací“. Generální tajemník NATO podezírá Rusy, že nešlo o žádný „omyl“, jak tvrdí Moskva.

Ať Rusko konflikt dál nestupňuje

„NATO vyzývá Rusko, aby tento konflikt nestupňovalo,“ řekl politický šéf aliance před novináři a zdůraznil, že Rusko musí respektovat hranice Turecka, které jsou i hranicemi vzdušného prostoru NATO.

„Tohle je přesně to, čeho jsme se obávali – že bude docházet k nehodám, incidentům (...),“ řekl generální tajemník k ruským náletům v Sýrii, které nejsou nijak koordinovány se západní koalicí. „Máme obavy, že Rusko nemíří na Islámský stát, ale na syrskou opozici a civilisty,“ řekl a vybídl Moskvu ke „konstruktivní a kooperativní roli“ v boji proti Islámskému státu.

Incidenty jako omyl nevypadají

Moskva podle něj ani neposkytla ohledně průniku ruských letadel do tureckého vzdušného prostoru alianci žádné jiné vysvětlení, než jaké si lze přečíst v novinách, tedy že šlo o omyl v navigaci. Incidenty ale podle Stoltenberga jako omyl nevypadají. „Máme dojem, že incident s vzdušným prostranstvím Turecka byl využit k tomu, aby se NATO jako organizace zapojila do Západem rozpoutané informační kampaně, překrucující a komolící cíle operace ruských vzdušných sil v Sýrii,“ řekl agentuře TASS ruský velvyslanec u NATO Alexandr Gruško.

Generální tajemník NATO také připustil, že na Ukrajině došlo k jistému pokroku, příměří mezi vládními vojsky a separatisty se dodržuje, stahují se tanky a další zbraně, ale situace podle něj zůstává křehká. „Zvláštní odpovědnost nese Rusko, protože podporuje separatisty a přispívá k destabilizaci Ukrajiny,“ řekl.

Stoltenberg naznačil, že alianční síly rychlého nasazení by mohly být využity i na jižním křídle NATO kvůli uprchlické krizi. Zatím NATO reaguje nasazením bezpilotních letounů, které mají zlepšit schopnost sledovat situaci v terénu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…