Šéfka Googlu: Vzdělávat důchodce i děti! Filtrujeme, co lidé vidí. Člověk v tísni? Podporujeme. Češi, pozor...

05.05.2020 8:07

Nový zpravodajský kanál si včera odbyl i premiéru pořadu Interview Lucie Hrdličkové a jako první si pozval Taťánu le Moigne, ředitelku české, maďarské, rumunské a slovenské pobočky společnosti Google. Tématem byly informace a dezinformace v době koronavirové krize. A šéfka nejen české pobočky se pochlubila, jak Google odkazuje na „autoritativní zdroje“ jako WHO a Ministerstvo zdravotnictví. Také zmínila, jak je důležité tzv. kritické myšlení, které Google prý pomáhá v Čechách rozvíjet podporou festivalu Jeden svět na školách neziskovky Člověk v tísni.

Šéfka Googlu: Vzdělávat důchodce i děti! Filtrujeme, co lidé vidí. Člověk v tísni? Podporujeme. Češi, pozor...
Foto: Repro CNN Prima
Popisek: Taťána le Moigne, ředitelka české, maďarské, rumunské a slovenské pobočky společnosti Google

Le Moigne uvedla, že to nejdůležitější je i v krizi jako tato zůstat v klidu a hned za tím je zajistit si kvalitní zdroj informací. „Je důležité, aby v době krize lidé měli přístup k informacím, kterým říkáme autoritativní informace aneb informace z ověřených, kvalitních zdrojů. Abyste zabránili šíření paniky,“ mínila šéfka vyhledávače a dodala, že právě ty může poskytnout vyhledávač. „Ve všech relevantních dotazech směřujeme uživatele na oficiální stránky buď Světové zdravotnické organizace (WHO), nebo Ministerstva zdravotnictví v České republice. Jinými slovy posíláme lidi k autoritativním zdrojům, snažíme se zabránit, aby došlo k šíření jakýchkoliv dezinformací,“ vysvětlila metody Googlu Le Moigne.

Anketa

Vadí vám, že policie a soudy stále popotahují Petra Nečase?

12%
88%
hlasovalo: 9934 lidí

Padl dotaz na infrastrukturu Googlu, zda zvládá kvůli krizi zvýšený nápor, ale šéfka čtyř poboček vysvětlila, že firma musí být na tyto výkyvy připravena, např. když se koná mistrovství světa, takže v této oblasti nejsou problémy.

Dále Le Moigne vychvalovala výhody internetem spojené společnosti, která díky internetu dokázala prý na krizi reagovat „rychleji a lépe“. „Dokázali jsme poměrně rychle pochopit data a vyhodnotit, co se vlastně děje, jaká je realita. Což je velice důležité. A také že jsme dokázali pomoci dětem, které nemohly jít do školy. Nebo společnostem, jejichž zaměstnanci museli odejít domů a museli pracovat z domova,“ pravila.

Pokud jde o přístup k internetu, ani to podle Le Moigne není problém, spíše prý ČR zaostává v tom, jak se internet používá, v digitální gramotnosti. „I proto jsme v roce 2016 spustili dlouhodobý vzdělávací program a velice intenzivně pracujeme na zlepšení digitální gramotnosti popualce. Od malých dětí až po seniory,“ řekla šéfka poboček.

A co konkrétně v Česku chybí? „Za asi klíčovou slabinu bych považovala absenci nebo nedostatečnost v kritickém myšlení. Což jsme rádi, že se dnes začíná učit na školách, mimochodem jsme podpořili projekt Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni, která právě do českých škol modul kritického myšlení nabízí. Ale obecně, populace se musí naučit vědět, odkud čerpat informace, jak si vyhledat kvalitní informace, kdo to psal, proč to psal, jaké jsou zdroje. A to je něco, s čím musíme začít velice intenzivně pracovat napříč celou populací, opravdu od těch malých dětí až k těm seniorům, je to bezesporu jedna z těch nejdůležitějších hodnot a kvalit, které potřebujeme v české společnosti kultivovat, kritické myšlení,“ mínila Taťána le Moigne.

Na dezinformace se pak moderátorka i přímo zeptala. Podle Le Moigne je teď dezinformací „pochopitelně“ více a zopakovala, že teď je jejich úlohou zajistit informace z „autoritativních zdrojů“ a eliminovat fake news. „Stahujeme závadný obsah, stahujeme závadnou reklamu, nasazujeme blokace reklam, které jsou závadné, stahujeme aplikace, které zneužívají současné situace,“ oznámila Le Moigne a moderátorka se zeptala, jak tato filtrace konkrétně probíhá.

Šéfka poboček Googlu uvedla, že je to komplikované téma, ale snaží se o „maximální spolupráci s autoritativními institucemi“ a aby se na první místa ve vyhledávačích dostávaly informace ze zmíněných zdrojů. „V podstatě eliminujeme všechno, co by bylo v jakékoliv šedé zóně nebo na jakékoliv hraně. Protože pandemie skutečně není triviální situace a je potřeba zabránit panice a posílat lidi tam, kde najdou věrohodné informace.“ Co se týče mazání obsahu, Le Moigne prohlásila, že Google maže pouze závadný obsah a který odporuje podmínkám zveřejnění na platformách Googlem vlastněných.

Moderátorka se zeptala, zda je dezinformace možné vymýtit, a Le Moigne odvětila, že dezinformace lidstvo provázejí celá staletí a budou v tom zřejmě pokračovat. Ale na YouTube a Googlu je prý eliminují pomocí kombinace lidského elementu a umělé inteligence. „Ale jestli to chápu správně, tak ten finální úsudek je hodně i na nás samotných. Berme i v potaz, určitě se na nás dívají i moje babičky, jedna z nich je rozhodně internetově zdatná, přesto jak například starší člověk může rozpoznat falešnou zprávu a má vůbec šanci falešnou zprávu rozpoznat?“ tázala se moderátorka Lucie Hrdličková.

A Le Moigne opět spustila o důležitosti kritického myšlení, ověřování si z několika zdrojů a také o vyhledávání hodnocení médií. „Jsou áčková média, béčková média, céčková média, když se trošičku začnete zajímat o to, odkud čerpáte informace, tak věřím... je to kontinuální proces, ale nemůžete se vyhnout tomu, aby lidé o těch věcech nepřemýšleli. Oni budou muset přemýšlet,“ pravila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…