Senátor-miliardář šokuje: Půjčuje zaměstnancům peníze bez úroku. A podezírá Ameriku, že se sankcemi proti Rusku to není jen tak

11.08.2015 8:44

Senátor Jiří Hlavatý (za ANO) je zároveň majitelem firmy Juta, která vyrábí obalové materiály. I přestože se na zisku jeho firmy podepsaly sankce Evropské unie vůči Rusku, řecká krize i sucho, zvyšuje svým zaměstnancům mzdy, tak jak k tomu vyzval firmy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl to v rozhovoru pro dnešní deník Právo.

Senátor-miliardář šokuje: Půjčuje zaměstnancům peníze bez úroku. A podezírá Ameriku, že se sankcemi proti Rusku to není jen tak
Foto: podnikatel.cz
Popisek: Jiří Hlavatý

„Snažíme se neustále vymýšlet, jak to udělat, abychom zaměstnancům mohli zvyšovat mzdy a přitom Juta zůstala perspektivní firmou. Premiérovi rozumím, ale pro mě jako pro zaměstnavatele je také důležité, aby firma zůstala stabilní, protože mám za zaměstnance odpovědnost. Stále se potýkáme s pohledem na Českou republiku jako na zemi z Východu, nikoli ze střední Evropy. Západní země od nás požadují o deset až patnáct procent nižší ceny,“ uvedl s tím, že i proto peníze na zvyšování mezd chybějí. Ale v červnu dle jeho slov i přesto mzdy o tři procenta zvýšil, některým dokonce o pět procent.

Průměrný plat v Jutě považuje však za stále nízký. „Chtěl bych mít průměrný výdělek 30 tisíc, protože si to zaměstnanci zaslouží,“ řekl. Hlavatý zároveň uvedl, že nyní nabídl svým zaměstnancům bezúročné půjčky, aby si lidé nepůjčovali od ,,vydřiduchů" či různých institucí. 

V rozhovoru přišla řeč také na sankce vůči Rusku. Senátor příliš nevěří, že sankce zavedla EU kvůli situaci na Ukrajině. „Evropská unie má dvanáctkrát větší obchodní výměnu s Ruskem než Spojené státy. Takže jsou sankcemi postižení například i Němci, jen se o tom moc nemluví. Myslím, že důvod je jiný,“ uvedl s tím, že se domnívá, že na sankce mohou mít vliv i Spojené státy. 

„Firmy si dnes tvrdě konkurují, usilují o zákazníka. Jsme v ringu, ale na Západě mají na své straně ještě rozhodčí. Naše technické výrobky musí být certifikované. Státní zkušebny ale přejí domácímu výrobci. Takže my na Západě certifikát dostaneme se zpožděním nebo vůbec. Třeba ve Švédsku je to tak, že když jde Švéd do obchodu, tak si otáčí zboží a koupí ho jen tehdy, když je tam napsáno ‚Vyrobeno ve Švédsku‘. Když je tam něco jiného, jde se zeptat k pokladně, jestli nemají švédskou variantu. Toho jsem byl sám svědkem. Nám chybí národní hrdost, zdravý nacionalismus. Když se na to díváte z tohoto hlediska, proč by Amerika nechtěla oslabit Evropu? Konkurujeme si. Ekonomika teď roste, lidé nakupují, výrobci vyrábějí,“ nechal se slyšet Hlavatý.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…