Smrad a výkaly, zmírňované voňavkou. Noviny opět píšou o místech, kde trápí seniory

14.07.2014 7:21

Úřad ombudsmanky se zaměřil na falešné ústavy pro seniory. Tamní klienti jsou v mnoha případech drženi pod zámkem, někdo je připoután k lůžku pásy. Většina z nich nemá žádné peníze, veškeré příjmy odevzdává provozovatelům takových zařízení. Jedním z nich bylo i centrum v Kunštátě, o kterém píší Lidové noviny.

Smrad a výkaly, zmírňované voňavkou. Noviny opět píšou o místech, kde trápí seniory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

„Byly tam cítit moč a exkrementy, třebaže personál prostory několikrát vystříkal osvěžovačem vzduchu," uvádí ve zprávě z návštěvy zařízení pro seniory na jižní Moravě zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček.

Centrum komplexních služeb pro rodinu a domácnost v Kunštátě je jedním z těch, které poskytují sociální služby bez patřičné registrace. Právě na takové ústavy se zaměřila ombudsmanka Anna Šabatová. Její zjištění jsou v mnoha případech velmi neuspokojivá.

Majitelka kunštátského centra Khrystyna Chernei svůj ústav nakonec zrušila, kritiku ale odmítá. „Jako poskytovatel sociáních služeb jsme se nikdy neprezentovali, a zákon jsme proto neporušili. Celé je to jen politická kampaň, aby ombudsmanka dala najevo, že tu k něčemu je a upevnila si svou pozici. Každý, kdo nás aspoň trochu zná, je toho názoru, že nás chtějí cíleně zlikvidovat," uvedla Chernei pro LN.

Kvalita služeb i vybavení v podobných centrech je nedostatečná

Jak deník uvádí, za poslední dva roky navštívili lidé z kanceláře ombudsmanky sedm podobných zařízení a v prohlídkách hodlají pokračovat i nadále. Spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí připravují pokyny pro krajské úřady, jak takovým falešným ústavům učinit přítrž.

Na případu neregistrovaného zařízení v Kunštátě lze popsat, co vše bylo špatně. Úřadu ombudsmana vadilo například už jen umístění penzionu. Ten sídlil v prvním patře hostince s diskotékou, čímž neodpovídal potřebám starých lidí. Navzdory tomu, že mnozí z celkem dvaceti seniorů byli zcela imobilní, v budově chyběl výtah a schodiště nebylo dobře zajištěné.

Centrum nepořádalo žádné organizované vycházky. O lidi s duševními poruchami pečoval nekvalifikovaný personál. Takzvaní asistenti sociální péče pracovali za 60 korun na hodinu. Klienti neměli na pokojích ani signalizační zařízení, aby si mohli v případě potřeby přivolat pomoc. Senioři, jak píší LN, byli navíc na centru naprosto finančně závislí, protože ředitelce odevzdávali veškerý svůj příjem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Žádná dohoda nebyla, tvrdí pirát. V zápise něco jiného. Kolem pražských restaurací je dál veselo

4:45 Žádná dohoda nebyla, tvrdí pirát. V zápise něco jiného. Kolem pražských restaurací je dál veselo

Kauza předzahrádek u restaurací v historickém centru Prahy má další vývoj. Snaha o smírné řešení zma…