Sobotka vyjádřil plnou podporu Ficově předsednictví. Chválil i vzájemné vztahy se Slovenskem

26.09.2016 15:45

Česká vláda plně podporuje slovenské předsednictví Evropské unii, řekl premiér Bohuslav Sobotka na úvod dnešního společného zasedání českého a slovenského kabinetu v Bratislavě. Předsedu slovenského kabinetu Roberta Fica ocenil za organizaci neformálního summitu unijních zemí v polovině září a také vyzdvihl vzájemné vztahy obou zemí, které podle něj mohou být v současné Evropě pozitivním příkladem.

Sobotka vyjádřil plnou podporu Ficově předsednictví. Chválil i vzájemné vztahy se Slovenskem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Sobotka prohlásil, že společné zasedání obou vlád, které se koná počtvrté, považuje za výraz nadstandardního přátelství Česka a Slovenska. "Je v evropském kontextu výjimečné a je jedinečnou platformou k jednání o věcech, které nás spojují," dodal český premiér.

S Ficem chce jednat o bilaterálních tématech, ale i o aktuálních bezpečnostních otázkách v Evropě. "Scházíme se v nelehké době," poznamenal Sobotka. Unie se podle něj musí vypořádat s řadou výzev a s proměnami v bezprostředním sousedství. "Je klíčové, abychom zachovali jednotu a vůli spolupracovat," uvedl.

V této souvislosti ocenil přístup současného slovenského předsednictví v Evropské radě. "Nebylo jednoduché summit (EU) připravit, přichystat jeho agendu a zajistit, abychom odjížděli z Bratislavy alespoň s elementární dohodou," řekl český předseda vlády a vyjádřil slovenskému předsednictví plnou podporu.

Za zásadní témata mezivládního jednání, kterého se účastní téměř úplná česká vláda, označil Sobotka modernizaci klíčových dopravních tahů, energetickou spolupráci i přípravu kulturních akcí v souvislosti se stým výročím vzniku Československa a rovněž s výročími Pražského jara a vzniku samostatného Česka a Slovenska v roce 2018.

Tradice společných zasedání české a společné vlády začala v roce 2012 v Uherském Hradišti a v Trenčíně, v dubnu 2014 následovalo setkání ve Skalici, naposledy se oba kabinety setkaly loni v květnu na jihomoravském zámku Valtice. V podobném formátu česká vláda zasedá rovněž s vládami Polska a Izraele, obě země už letos navštívila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …