Solárníci přemýšlí, co s recyklací. Vznikne nový systém?

18.04.2013 20:47

Zákon, který schválili poslanci, zavádí povinnost pro provozovatele solárních elektráren financovat recyklaci vysloužilých panelů vyrobených do roku 2013. Podnikatelé by měli od roku 2014 do roku 2018 na účet kolektivního systému složit stanovenou částku, která bude na recyklaci jejich panelů stačit. Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) teď přemýšlí o založení vlastního kolektivního systému na recyklaci. Informuje o tom server Týden.cz.

Solárníci přemýšlí, co s recyklací. Vznikne nový systém?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotovoltaické panely

Nová povinnost hradit recyklaci vysloužilých solárních panelů se jejich provozovatelům pochopitelně nelíbí. CZEPHO dokonce tvrdí, že tak, jak je poplatek nastaven, působí spíš jako tunel. "Miliardové částky se budou skládat na účet soukromého subjektu, aniž by byla zajištěna dostatečná kontrola jejich využití," píše výkonná ředitelka CZEPHO Zuzana Musilová v dopise adresovaném podnikatelům ve fotovoltaice.

Peníze by nešly nikomu jinému

Za nejlepší způsob, jak se tomuto údajnému tunelu vyhnout, považuje Musilová převod povinnosti platit za recyklaci na výrobce (což platí pro nové panely od roku 2013). "A založení "našeho" kolektivního sytému, kde budeme mít pod kontrolou, jak finanční prostředky, tak praktické řešení této problematiky," dodává ředitelka CZEPHO v dopise.

V prohlášení podnikatele ve fotovoltaice varuje, aby s uzavíráním smluv s kolektivními systémy na recyklaci panelů nepospíchali. "Doporučujeme vám buď vyčkat s uzavřením smlouvy do založení "našeho" kolektivního systému, nebo uzavřít smlouvu s možností bezplatného vypovězení, což některé systémy nabízejí," píše Musilová.

S myšlenkou, aby si fotovoltaické firmy samy spravovaly peníze, které mají později použít na recyklaci vysloužilých solárních panelů, již dříve souhlasil i poslanec Tomáš Úlehla (ODS), který ve sněmovně sklidil kritiku za načtený pozměňovací návrh, který by povinnost uhradit recyklaci přenechal striktně na výrobcích.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…