Současné dění v Sýrii prý může způsobit novou migrační vlnu

15.10.2015 15:53

Zhoršující se situace v Sýrii může vést k novému exodu uprchlíků z této země, varoval před dnešním jednáním prezidentů a premiérů Evropské unie předseda jejich schůzek Donald Tusk. Lídři EU si proto podle něj musejí klást otázku, zda opatření, která přijímají ke zvládnutí nynější migrační vlny, budou také v takovém případě dostatečná.

Současné dění v Sýrii prý může způsobit novou migrační vlnu
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk

Na tiskové konferenci jen několik hodin před začátkem dnešního summitu EU v Bruselu Tusk připomněl, že prioritami dnešní schůzky je posílení ochrany vnějších hranic Unie, ale také skutečná a silnější podpora zemím v regionu, které nyní hostí miliony syrských uprchlíků.

„Musíme skutečně začít s finanční pomocí v regionu,“ upozornil Tusk. Mimořádný summit EU k migraci 23. září slíbil výrazné finanční částky jak zemím, jako jsou Turecko, Jordánsko nebo Libanon, tak programům OSN, které se starají o uprchlíky v táborech. Země EU ale zatím své sliby příliš nerealizovaly, jak ostatně ve středu naléhavě připomněla Evropská komise. „Můžeme a musíme toho udělat víc,“ podotkl Tusk.

Frontex má být akčnější

Diskutovat se podle něj dnes má také o lepším využití evropské agentury Frontex a o možných změnách jejího postavení, tak aby byla „akčnější“ a mohla například sama iniciovat návraty neúspěšných žadatelů o azyl.

Tusk také zdůraznil snahu o intenzivnější diskusi se zeměmi původu migrantů, kde chce EU uplatňovat princip „víc za víc“, tedy větší rozvojovou pomoc za větší spolupráci při zpětném příjímání vlastních občanů.

Společně by tyto změny měly podle šéfa unijních summitů znamenat zlepšení a zefektivnění evropské návratové politiky.

Turecko chce výměnou za spolupráci rychlejší uvolnění vízového režimu

Klíčovou zemí pro EU je nyní Turecko, odkud do Evropy míří největší počty uprchlíků. Tusk dnes připomněl, že rozhovory s Ankarou stále pokračují. Turci se výměnou za spolupráci snaží získat například rychlejší uvolnění vízového režimu.

Turci také prosazují ustavení bezpečné zóny v severní Sýrii. Tusk dnes prohlásil, že vzhledem k ruskému zapojení do bojů v Sýrii je nyní podobný plán daleko komplikovanější než před několika týdny. Přál by si prý s Tureckem dosáhnout pragmatičtějších a realističtějších cílů, než je podobná zóna. Podle Tuska jsou ale třeba záruky, že Turecko skutečně své sliby splní. „Nemluvím o dobré vůli, ale o praxi. Pro nás je nejdůležitější, jak s námi bude Turecko spolupracovat na zvládnutí migrační vlny,“ uvedl.

Podle Tuska ale dnes unijní představitelé musejí diskutovat také o střednědobých a dlouhodobých řešeních včetně otázky budoucnosti dublinského systému, podle kterého nyní EU určuje, která země má řešit žádosti o azyl. Dalším posílením vnější hranice Unie by zase byl vznik evropské pohraniční stráže, která by zřejmě měla v případě potřeby pomáhat jednotlivým zemím s ochranou hranice.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …