Špidla ujišťuje, že sociální demokracie zruší druhý důchodový pilíř

25.02.2013 14:58

Sociální demokraté prohlašují, že až se dostanou do vlády po volbách v roce 2014, zruší druhý pilíř důchodového připojištění. Bývalý předseda strany Vladimír Špidla vysvětluje důvody.

Špidla ujišťuje, že sociální demokracie zruší druhý důchodový pilíř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Špidla nesouhlasí s názory některých kritiků, že se Bohuslav Sobotka ani jeho strana ČSSD neodváží radikálním způsobem zasáhnout do vznikajícího systému. Není to ale otázka odvahy, nýbrž volby, připomíná Špidla. Politická strana koná na základě mandátu získaného v demokratických a svobodných volbách.

Důchodový systém funguje spolehlivě, tvrdí Špidla

Sociální demokraté odmítli vládní důchodovou reformu ve všech hlasováních Poslanecké sněmovně a Senátu. Strana také varuje občany i soukromé penzijní společnosti před vstupem do druhého pilíře s tím, že je připravena ho zrušit. Pokud dají občané ČSSD mandát, penzijní pilíř bude zrušen.

Podle Špidly nový systém privatizuje základní důchodový systém, který dosud v České republice funguje spolehlivě. Přímým důsledkem reformy bude snížení prostředků důchodového pojištění a tím i snižování důchodů v delším časovém horizontu.

Druhý pilíř sníží životní úroveň milionům lidí

Druhý pilíř tedy možná přinese prospěch několika desítkám tisíc nejbohatších občanů, současně ale sníží životní úroveň milionům ostatních. Jedná se o lidi v důchodu a většinu lidí starších 35 let. Většině účastníků pilíř přináší nepřiměřené riziko a neřeší tlak demografického vývoje. Proti tomu musí ČSSD podle Špidly zasáhnout.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…